Prof. Dr. Mehmet Bulut 'Küresel Katılım Finans Zirvesi'nde Konuşma Yaptı


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, 17 Kasım 2017 tarihinde, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve 'İnsani Finans' temasıyla hazırlanan 'Küresel Katılım Finans Zirvesi'nde konuşma yaptı. Zirvenin ikinci günü gerçekleştirilen 'Medeniyet Coğrafyamızın Finans Alanındaki Birikimiyle Modern Finans Tecrübesi’ konulu panelde konuşan Prof. Dr. Mehmet Bulut, en büyük sömürü aracının faiz sistemi olduğunu belirterek, "Adil ve paylaşımcı ekonomik sistemin temellerini faizsiz ekonomi oluşturuyor" dedi.

“En büyük sömürü aracı faiz”

İnsani finansın İslami finans ile eş değer olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mehmet Bulut, "İnsani finans, insanı merkeze alan ve ona hak ettiği değeri veren bir finansal sistem. İnsani demek aslında İslami demek. İnsanın hak ettiği ölçüde üretimden payını aldığı ve bu çerçevede kimsenin zulme ve haksızlığa uğramadığı bir ekonomik sistemin düzeni. Bütün insanlığı çıkarını gözeten bu sistem, insanın makineden ve paradan daha kıymetli olduğunu savunuyor" dedi.

İnsani finans sistemine Türkiye'de Katılımı Bankacığı adı verildiğini ifade eden Prof. Dr. Mehmet Bulut, "Bugün en önemli sömürü aracı faiz. Bu yeni yaklaşım ise, finansal yapıyı bütün insanlığın yararına olacak şekilde düşünüyor. Bu da aslında sömürünün son bulduğu bir sistem demek. Faiz sisteminde ise üreten insanların emekleri ve varlıkları emek sarf etmeyen, herhangi bir risk almayanlara aktarılıyor. Biz insani bankacılığa Türkiye'de katılım bankacılığı diyoruz. Dünyada da bunun yansıması İslami finans" diye konuştu.