Dünyaca Ünlü Akademisyenler İZÜ’de Bir Araya Geldi


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen ve İslam dünyasına ilişkin konuların üç gün boyunca görüşüldüğü Uluslararası İslam Dünyası Sempozyumu 8-10 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi. CIGA Başkanı Dr. Sami Al-Arian’ın moderatörlüğünde yapılan oturuma konuşmacı olarak İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, Georgetown Üniversitesi’nden Dr. John Esposito ve Oxford Üniversitesi’nden Dr. Tarık Ramazan katıldı. Kapanış oturumu Küçükçekmece Belediyesi Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde yapıldı.

“Ümmet Olarak Dayanışma İçerisinde Olmalıyız”

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut yaptığı konuşmada İslam dünyasında iş birliği yapılması gerektiğine değinerek “Ortadoğu ve İslam Dünyası Arap Baharı’ndan beri krizler içerisinde. Eğer ki iyi bir işbirliği dayanışma yapabilirsek, ümmet olarak sosyal ve siyasi çareler bulabilirsek daha iyi noktalara gelebiliriz. Biz İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi olarak İslam dünyasındaki sorunları çözmek adına çalışıyoruz” diye konuştu. Prof. Dr. Mehmet Bulut Türkiye’nin son 15 yılda kat ettiği ilerlemelere değinerek bu durumun son yıllardaki hükümetlerle bağlantılı olduğunu belirtti. Prof. Dr. Bulut son olarak sempozyuma katkı sağlayan tüm konuklara teşekkür etti.

“Ayağa Kalkmalıyız, Özgür Olmalıyız”

Oxford Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Tarık Ramazan konuşmasında İslam dünyasının birlik olması gerektiğini belirtti. Ramazan, "Burada, ülkenizde şartları yerine getirmeniz, müdahil olmanız lazım. İslam'da milliyetçilik yoktur ya da dar, kısır bir aidiyet fikri yoktur Ülkenizi elbette seveceksiniz ama bütün İslam ümmetinin de eleştirel olması gerekir. İnsanlar hapishanedeyse ve orada olmamaları gerekiyorsa o zaman söylemeliyiz, işkence görüyorlarsa o zaman dile getirmeliyiz. Ayağa kalkmalıyız, özgür olmalıyız. Özgür olmak başkasının aleyhinde konuşma özgürlüğü değil. Kendimize karşı özgür olabilmek, kendi hükümetimize karşı özgür olabilmek, diğerlerine karşı özgür olabilmek. Her zaman cesarete sahip olmalıyız. Eğer cesaretli Müslümanlar olmazsak, ümmet kavramı yeniden canlanmayacaktır” diye konuştu.

“Avrupa ve Amerika’da Göçmenlik Karşıtlığı Yükseliyor”

Georgetown Üniversitesi öğretim üyesi Dr. John Esposito, Müslüman dünyası ve Batı arasındaki ilişkiler üzerine yaptığı konuşmada insan hakları üzerine düzenlenen bir rapora değinerek, "Rapora göre 9 yıl içinde küresel haklarda ve insan haklarında çok büyük bir düşüş gözlendi, şu anda demokrasi ve insani sistemler tehdit altındadır. 2000'li yılların başından beri Müslümanlar iyilik, özgürlük istediler, sonra ne oldu kaç tane ülkede bunu görüyoruz? Avrupa ve Amerika'ya baktığımızda -ki Amerika bir göçmen ülkesidir- bugün Amerika’da göçmenlik karşıtı gruplar görüyoruz, bir başkan var Müslümanlarla ilgili, camilerle ilgili kötü konuşuyor. Avrupa’daki seçimlerde göçmen karşıtı partilerin yükselişini görüyoruz. Göçmenlik karşıtı partiler yükseliyor ve ana akım partilere dönüşüyor. Ana akım partiler de geri kalmamak için ortama ayak uydurmaya çalışıyorlar" dedi.

3 gün süren ve dünyaca ünlü akademisyenleri bir araya getiren sempozyum bu oturumla sona erdi. Oturum sonunda CIGA Başkanı Dr. Sami Al-Arian tüm katılımcılara hediye takdim etti.