Türk Telekom ve İZÜSEM’den Ahilik Eğitimi


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (İZÜSEM) veTürk Telekom’un ortaklaşa düzenlediği “Türk Telekom Bayi Sahipleri Yetkinlik Eğitimi” programı 26 Nisan Çarşamba günü Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut’un verdiği açılış dersiyle başladı.

Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen Türk Telekom bayi sahiplerinin katılım gösterdiği eğitim programının açılış konuşmalarını İZÜSEM Genel Koordinatörü Osman Bilgivar yaptı. Bilgivar’ın konuşmalarının ardından derse geçildi.

İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut ilk derse selamlama konuşmasıyla başlamasının ardından, İZÜ Halkalı kampüsünün tarihi hakkında detaylı bilgi veren Prof. Dr. Bulut, “Bu kampüste taşın bile ruhu var. Her sabah bu kampüse girerken farklı duygular hissediyoruz. Sizler de bunu hissedeceksiniz.” dedi. Milli Şairimiz Mehmet Akif’in de bu kampüste talebelik yaptığının altını çizen Prof. Dr. Bulut, ardından “Erdemli İş Adamı ve Ahilik” başlıklı sunumlarına geçti.

“Ahilik Demek Kardeşlik Demektir”

Osmanlı döneminde ahilik geleneğini ve bu geçmiş birikimin önemini vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Bulut “Geçmişimizden gelen birikimi kullanmalıyız. Osmanlıda ahilik çok önemliydi. Buradan alacağımız çok fazla ders var.” diye konuştu. Bulut Ahilik Teşkilatı için “Osmanlının orta direğiydi. Bu toplumun mayasını oluşturdular. Ahilik demek kardeşlik demektir. Osmanlı’nın mayasında bu vardı.” ifadelerini kullandı.

Modern dünyada insanların Homoekonomikus’a dönüştüğünün altını çizen Prof. Dr. Mehmet Bulut “Bu kapitalist düzen bugünü düşünüyor ve bugüne değer veriyor. Müslüman bir iş adamı yarınını, bir sonraki yıllarını da düşünür, bizim farkımız bu.” dedi.

“Ahsen-i Amele’nin Peşinde Olmalıyız”

Sadece yaptığımız işlerde değil karakter itibariyle de doğru bir profilde olmamız gerektiğini ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut “Ahsen-i Amele’nin peşinde olmalı, bu doğrultuda hayatımızı şekillendirmeliyiz” diye ifade etti.