İZÜ’nün Geleceği Strateji Arama Toplantısında Planlandı


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'nin gelecek hedefleri ve projelerinin tartışıldığı, 2017-2021 Strateik Plan Arama Toplantılarının ikincisi 15 Nisan 2017 tarihinde Mehmet Akif Ersoy Fuaye Salonu’nda düzenlendi. Alanında uzman katılımcılar, gün boyu devam eden toplantıya katkıda bulunarak fikirlerini sundu. Arama Toplantısına İZÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Prof Dr. Ramazan Evren, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut, Genel Sekreterimiz Yrd. Doç. Dr. Ömer Özbek ile yurt içinden ve dışından birçok seçkin misafir katıldı.

Geleceğin İdeal Üniversite Tasarımı ve İZÜ’nün Projeleri

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin gelecek hedeflerinin görüşüldüğü 2017-2021 Stratejik Plan Arama Toplantılarının sonuncusu geçtiğimiz Cumartesi günü gerçekleştirildi. Stratejileri geniş bir açıdan bakarak belirlemek, farklı deneyim ve tecrübelerden faydalanmak amacıyla toplantıya Türkiye’den ve yurt dışından birçok seçkin konuk davet edildi.

Arama toplantılarında yükseköğrenimi etkileyebilecek akımlar, geleceğin ideal üniversitesinin tasarımı ve bu bağlamda İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin gerçekleştirebileceği projeler görüşüldü. Toplantıya katılan konuklar belirlenen konu başlıklarına göre, kendilerine ayrılan bölümlerde kolektif bir çalışma gerçekleştirdi.

2017-2021 Stratejik Plan Arama Toplantılarının 3. Bölümü Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Ömer Özbek’in açılış konuşmasıyla başladı. Özbek bundan 5 yıl önce yeni bir üniversite iken bu toplantıların ilkinin aynı salonda yapıldığına değindi. Aradan geçen zamanda birçok gelişme olduğunu belirten Özbek, “Bugün 29 lisans programı, 44 yüksek lisans programı, 16 doktora programıyla ilk mezunlarını vermiş yerleşik bir üniversite olarak karşınızdayız.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Ömer Özbek açılış konuşmasının sonunda sahneye konuşmasını yapmak üzere Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut’u davet etti. Prof. Dr. Mehmet Bulut, öncelikle Stratejik Arama Plan Toplantısına katılan tüm hocalarımıza ve misafirlere teşekkürlerini iletti. Prof. Dr. Mehmet Bulut katılımcıların yanı sıra üniversitemizin bugünlere gelmesinde katkıda bulunan kişilere değinerek, “Üniversitemizin temellerini atan başta İlim Yayma Vakfı olmak üzere, mütevelli heyeti üyelerimiz, bir önceki Rektörümüz Prof. Dr. Adem Esen ve emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma, bütün camiaya bugüne kadar yapılan çalışmalar için şükranlarımı sunuyorum.” dedi. Mehmet Bulut teşekkür bölümünün ardından toplantının amacı ve sağlanacak katkıların önemine değindi. Yapılacak her katkının çok değerli olduğunu belirtti. Rektör Bulut okulumuzun geçmiş yıllarda gerçekleştirdiği çalışmalar ve devam eden projeler hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirerek konuşmasını sonlandırdı.

Rektörümüzün ardından kürsüyü konuşmasını yapmak üzere İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ramazan Evren devraldı. Prof. Dr. Ramazan Evren bugünün okulumuz için önemli bir gün olduğunu belirtti. Ramazan Evren, Üniversitemizin Arama Toplantısını ilk eğitim yılında yaptığına değinerek, o gün belirlenen hedeflere başarıyla ulaşıldığını söyledi. Evren üniversitemize katkısı olan tüm akademisyenlere ve idari çalışanlara teşekkür ederek çalışmaların aynı özveriyle devam edeceğini iletti.

Açılış ve teşekkür konuşmaları sonrasında stratejik planların tartışılacağı görüşmelere geçildi. Davetliler daha önceden belirlenen konu başlıklarına göre gruplara ayrıldı. Her grup, 1 moderatör ve 1 raportör olmak üzere yaklaşık 10 kişiden oluştu. Katılımcılar yazılı, sözlü ve görsel olarak görüş ve önerilerini sundular. Yapılan tartışmanın ardından gruplarca belirlenen sözcüler görüşlerini tüm davetlilerle paylaştı. 2017-2021 Stratejik Arama Toplantısı, tüm misafirlere katılım sertifikası verilmesi ve hediye takdimi yapılmasının ardından sona erdi.