"Asım'ın Nesli" Mehmet Akif’i Anma Programı


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mehmet Akif Ersoy Sanat Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Asım'ın Nesli Mehmet Akif’i Anma” programı 11 Nisan Salı Günü İSEFAM Konferans Salonunda gerçekleştirdi.

İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut’un açılış konuşmasıyla başlayan programa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Prof. Dr. Bulut konuşmasına “Akif’in okuduğu ve okuttuğu okulda öğrenci olmak ve hoca olmak büyük bahtiyarlık” diyerek başladı. Milli mücadele yıllarında Mehmet Akif’in yaptıklarından bahseden Bulut; “Bu devlet kurulduktan sonra çok büyük badireler atlattı, hepsinde Akif imdada yetişti. Fakat sonrasında milli mücadele yıllarında en büyük rolü oynayan adama saldırıyorlar ve Akif bedel ödüyor, son yıllarına kadar Mısır'da yaşıyor. Mütevazı, ihlaslı bir adamdı. 'Sessiz yaşadım, kim beni nerden bilecek' diyor. Fakat bugün onu bütün dünya biliyor. Akif sadece Türkleri değil dünya entelektüellerini de etkilemiş bir adamdır.”  dedi.

“Akif sadece şair değil; siyaset adamı, ahlak adamı, seyyah, vaiz ve her insanın rol model alabileceği bir insandı”

İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Koç, Akif’in duruşuna ve hayatına değindi. Turan Koç, “Akif sadece şair değil; siyaset adamı, ahlak adamı, seyyah, vaiz ve her insanın rol model alabileceği birisi olarak karşımıza çıkıyor. Yaptıkları sanat değildi, fakat yaptıklarını ahlakla yaptığı için sanat oldu. Akif’i sadece Çanakkale Şehitlerine şiiri ile İstiklal Marşı ile anlayamayız. Akif’i anlamak için Safahat'ı okumamız gerekiyor. Safahat'ı baştan başlayalım, safha safha anlattıklarını hepimiz okuyalım,” dedi. Turan Koç konuşmasına Mehmet Akif’in “Bülbül” şiirini okuyarak son verdi.

Program öğrencilerle birlikte İZÜ öğretim üyesi Ender Doğan’ın Mehmet Akif’in şiirlerini seslendirmeleri ile son buldu.