Çalkantılı Ortadoğu’da Çin’in Değişen Rolü Paneli


İZÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Çalkantılı Ortadoğu’da Çin’in Değişen Rolü (The Chinese Changing Role in a Turbulent Middle East) adlı bir panel gerçekleştirdi. Boğaziçi Üniversitesi ve İZÜ'de ders veren Dr. Altay Atlı’nın konuşmacı, Prof. Dr. Abd-Al Fattah EL-AWAISI’nin moderatör olduğu etkinlik 7 Ocak 2015 Çarşamba günü düzenlendi. Etkinliğe başta Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü olmak üzere öğrencilerimiz yoğun ilgi gösterdi.

Sunumuna Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin 2014 Ocak ayında Al Jazeera kanalına verdiği bir röportajdan aldığı kesitle başlayan Dr. Altay Atlı, Çin’in ekonomik çıkarlarını korumak için Ortadoğu’daki etkinliğini artırması gerektiğinin farkında olduğunu söyledi. Çin’in Ortadoğu politikalarında pasif tarafsızlığı bırakıp aktif tarafsızlığa geçtiğini ifade eden Atlı, “Çin’in aktif tarafsızlığa geçmesindeki en büyük etken Libya konusunda yaşadığı siyasi başarısızlığın ekonomik çıkarlarını etkilemesi oldu. Buna rağmen Çin’in bölgedeki siyasi gelişmeler üzerindeki etkisi sınırlıdır. Çünkü Çin, kendi ulusal çıkarlarına etki etmeyecek konularda girişimde bulunmaktan kaçınıyor. Çin, Ortadoğu’da belli sorumluluklar edinmekte istekli, ancak sadece ulusal çıkarlarına uygun olan alanlarda” dedi. Çin’in bölgesinde barış ve istikrar arayan bir ülke olduğuna vurgu yapan Dr. Atlı, Pekin’in bölgede kendi çıkarları için yapacağı çalışmaların, Ortadoğu ülkeleri için  de faydalı olabileceğine dikkat çekti.   

Çin’in hızlı kalkınması neticesinde ortaya çıkan enerji açığının giderilmesi için Ortadoğu’ya bağlı durumda olduğunu söyleyen Dr. Altay Atlı, “Çin, Arap Baharından önce olduğu gibi sonra da Orta Doğu’ya bağlı durumda. Çin’in Orta Doğu’da yayılmasını ABD ciddi bir tehdit unsuru olarak görmüyor. Çin, MENA (Middle East and North Africa) bölgesine yönelik öncelikli olarak ekonomik çıkarı hedeflediği için siyasal bir süreklilik öngörüsü ve yerleşik siyasal davranış biçimi gösteremiyor” dedi