Rusça Öğrenmek Zor Değil


Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu, Rusça Kursuna dikkat çekmek için Rus Kültürü Günü Düzenledi. 11 Mayıs Pazartesi günü İZÜ Kampüste düzenlenen etkinlikte, genel kanının aksine Rusça öğrenmenin zor olmadığına dikkat çekildi. 
 
İZÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Iryna Semeniuk, Rusça Öğretmeni Svetlana Özgür ve Rusça Kursuna katılan öğrencilerimiz tarafından düzenlenen etkinlikte, Rusya kültürüne dair sunum yapıldı. Rusya’nın; müzikten, dansa, edebiyattan, resme pek çok sanat alanındaki birikimini aktaran öğrenciler, ülkenin siyasi geçmişiyle ilgili de bilgi verdi. Toplantının sonunda Rusça ve Türkçe arasındaki benzerlikler anlatıldı. Rusça öğrenen öğrencilerimizin çektiği ve Rusça okumanın ve öğrenmenin kolay olduğuna dikkat çeken videolar izlendi. 
 
Etkinliğin açılış konuşmasında Prof. Dr. Iryna Semeniuk, amaçlarını sadece Rus kültürünü tanıtmak değil, Rusça öğrenmenin zor olduğuna dair önyargıyı kırmak olduğunu söyledi. Semeniuk, “Rusça öğrenmek isteyen öğrencileri yüreklendirmek istiyoruz. Rusça kursumuzun reklamını yapıyoruz. Seneye daha çok öğrencimizin Rusça öğrenmesini istiyoruz” dedi. 
 
Rusça Öğretmeni Svetlana Özgür günümüz dünyasında İngilizce öğrenmenin şart ancak yeterli olmadığını, Rusça öğrenmenin iş hayatında büyük bir fark oluşturduğunu söyledi. Özgür, Rusçanın çok geniş bir coğrafyada konuşulduğuna dikkat çekerek şunları söyledi; “Rusça dünyada en yaygın kullanılan 4.dil konumunda. Türkiye ve Rusya arasındaki ticari ilişkiler her geçen gün güçleniyor. Türkiye’de bazı sektörlerde mesela tekstilde çalışacak insanlar için Rusça öğrenilmesi gereken bir dil. Rus edebiyatının önemli isimlerini Tolstoy’u Dostoyevski’yi kendi dilinde okumak bile Rusça öğrenmeyi istemek için yeteli bir sebep. Rusçanın gramer yapısı farklı ve kril alfabesi insanları korkutuyor ama aslında zannedilen kadar zor değil. Kril alfabesi bir derste kolayca öğrenilebiliyor” dedi.