İZÜ Hukuk Konferansları II – Avukatların Hukuktaki Yeri


Hukuk Fakültemizin, alanında uzman hukukçuları üniversitemizde ağırladığı “İZÜ Hukuk Konferansları” devam ediyor. 30 Nisan 2015 Perşembe günü ikinci etkinliği düzenlenen serinin konuğu, uluslararası ticari hukuk alanında en tanınan isimlerden Avukat Mehmet GÜN oldu. Avukat Mehmet Gün’ün “Avukatların Hukuktaki Yeri" konulu sunumu, öğrencilerimiz tarafından ilgiyle dinlendi. 

Konuşmasına hayatından kesitler anlatarak başlayan Avukat Mehmet GÜN, kurucusu olduğu “Daha İyi Yargı” sivil toplum hareketi ve derneğinden bahsetti. Türkiye’nin en büyük sorunlarından birinin dürüstlük olduğunu ifade eden GÜN konuşmasına şöyle devam etti; “Türk insanı genç yaşlarında çok dürüst. Ailesinden terbiyeli ve dürüst olarak çıkıyor. Ancak insanımız yargıyla karşılaştığı anda, dürüstlüğün kendi aleyhinde olduğunu görüyor ve bu özelliğinden vazgeçiyor. Mahkemelerde yalan söylemek serbest. Buna savunma hakkıdır diyorlar. Dışarıda ‘Türkiye dürüst olmayan insanların ülkesi’ gibi bir algı var. Bunu değiştirebilmek için öncelikle yargıdaki davranışı değiştirmemiz gerekiyor”.

Türkiye’de çok sayıda iyi hukukçuya ihtiyaç olduğunu ifade eden Mehmet GÜN, son 10 yıldır Türkiye’de yargı sisteminin çok kötü durumda olduğunu ifade etti. Geleceğin hukukçularına kariyerlerinde dikkat etmeleri gereken hususları anlatan GÜN, “Avukatların her zaman başının dik alnının açık olması gerekiyor. Avukat aklıyla duygularını ayrıştırmak zorunda. Aklınız size hangisinin doğru olduğunu söylüyorsa onu savunacaksınız” dedi.