'Mutlaka sevdiğiniz mesleği seçin!'


İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, Kartal Anadolu İmam Hatip Anadolu Lisesi, Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi. İstanbul Anadolu yakasının en önemli Anadolu İmam Hatip  liselerinde, üniversiteye hazırlanan gençlere seminerler veren Prof. Dr. Mehmet Bulut, öğrenciler ve rehber öğretmenleri tarafından ilgiyle takip edildi. 

Üniversiteye sınavlarına hazırlanan 12. sınıf öğrencileriyle bir araya gelen  Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut konuşmasına, üniversite ve bölüme seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi vererek başladı. Üniversite eğitiminde ve kariyer hayatında yabancı dil öğrenmenin önemine değinen Rektörümüz, tüm öğrencilerin öğretim yıllarında mümkün olduğunca çok yabancı dil öğrenmesi gerektiğini söyledi. Üniversitemizin “en az 3 dil” projesi ile tüm öğrencilere ücretsiz dil eğitimi verdiğini söyleyen Rektörümüz, “Ülkemizin en büyük ihtiyaçlarından biri, yabancı dil eğitimi… Küreselleşen Dünyada talep edilen çalışanlar olmanız için dil öğrenmeniz gerekiyor. En az 3 dil öğrenmelisiniz. Böylece kariyerinize bir adım önde başlayabilirsiniz. İZÜ’de dileyen her öğrencimiz ücretsiz olarak verdiğimiz kurslarda en az 3 dil öğrenerek 4 yıllık lisans eğitimlerini tamamlayabilir. Dil konusu tüm üniversitelerimizin önem gösterdiği konulardan biri olmalı. En Az 3 Dil Projemizin bu konuda öncülük etmesini ve tüm üniversitelerimizde yaygınlaşmasını diliyoruz” dedi. 

Üniversitemizin topluma hizmeti kâmil anlamda gerçekleştirebilmek için özel bir müfredat oluşturduğunu söyleyen Rektörümüz, 16 ortak dil projemizden bahsetti. Rektörümüz; “Geçmişimizle geleceğimizi birbirine bağlayan, tüm bölümlerden öğrencilerimizin alacağı 16 ortak ders veriyoruz. Ve her bir bölümümüz için eğitimlerini en iyi şekilde tamamlayacakları özel müfredatlar geliştirdik. Bazı üniversitelerde müfredatlarının ve bölümlerin gerçek hayatta karşılığının olmaması ya da çok az olması gibi bir sorun var. Örneğin istihdama yönelik geleceği olan bölümler çok az üniversitede var ve dolayısıyla yetiştirdikleri öğrenci sayısı da kısıtlı. Üniversitelerin geleceği olan alanlarda bölümler programlar açmaya gayret göstermesi gerekiyor” dedi.