Prof. Dr. Sevil Atasoy; “Asıl Suçla Mücadele Suç İşlenmeden Önce Gösterilen Çalışmalardır”


Üniversitemiz Genç Rehberler Kulübü, adli tıp uzmanı Prof. Dr. Sevil Atasoy’u ağırladı. 14 Nisan Salı günü Müze Binamızda düzenlenen etkinliğe öğrencilerimiz yoğun ilgi gösterdi. İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü öğretim üyesi olan Prof. Dr. Sevil Atasoy öğrencilerimize, “"Şizofreni Üzerine Çeşitlemeler" konulu bir konferans verdi.

Kanıt Dizisi ve "Kusursuz cinayet yoktur" sözüyle ülke çapında tanınan Türk bilim kadını Prof. Dr. Sevil Atasoy, Şizofreni hastalığının çeşitleri üzerine bir söyleşi yaptı. Şizofreni hastalığının tanısının çok zor olduğunu ve toplumda sanılanın çok üzerinde sayıda şizofreni hastası bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Atasoy, hastalığın genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıktığından bahsetti. Toplumun yaklaşık yüzde birinde bu hastalığın görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Atasoy, “Bu çok yüksek bir oran. Sandığımızdan çok daha fazla sayıda şizofren toplum içinde yaşıyor. Genelde genç yaşta bu hastalık belirtilerini veriyor. Ve genellikle bir bağımlılıkları da oluyor. Özellikle bir şizofrenin madde bağımlılığı varsa, şiddete olan eğilimi artıyor. Ancak genellikle şiddet eğitimi olmayan hatta sessiz içine kapanık insanlar oluyorlar” dedi. Şizofrenlerin hayatın rengi olduğuna inandığını söyleyen Prof. Dr. Sevil Atasoy, birçok sanat dalında, dünya çapında tanınan sanatçının bu hastalığın belirtilerini taşıdığına dikkat çekti. 

Toplumun Şizofreni hastalığı hakkında çok yanlış ve önyargılı bir bakış açışı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sevil Atasoy, “Psikoloji ile Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümlerinde okuyan siz öğrencilere çok büyük görevler düşüyor. Mezun olduğunuzda, danışman olarak çalıştığınızda, insanları bu hastalık hakkında doğru bir şekilde bilgilendirmelisiniz. Ben suçla mücadelede, suç işlendikten sonra bunu bulmak ve yargı önüne çıkarmak alanında çalışıyorum. Ama asıl suçla mücadele suç işlenmeden önce gösterilen çalışmalardır. Bu alanda daha çalışan insanlara büyük görevler düşüyor” dedi.