Milli Şairimiz Mehmet Âkif’i Anıyoruz


İZÜ Türkçe Öğretmenliği Bölümü ve Mehmet Âkif Edebiyat Kulübü, Çanakkale Zaferinin 100. Yıl dönümü olan 18 Mart 2015 Çarşamba günü anlamlı bir etkinliğe imza attı. İstiklal Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’u anmak için düzenlenen panele öğrencilerimiz ve akademisyenlerimiz yoğun ilgi gösterdi.

İstiklal Marşımızın Kabulünün 94. ve Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında Mehmet Âkif Ersoy’u anmak amacıyla düzenlenen programın açılış konuşmasını Türkçe Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Necmettin Özmen yaptı. Moderatörlüğünü Araştırmacı Yazar Tahsin Yıldırım’ın yaptığı programın konuşmacıları; Mehmet Âkif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Rüyan Soydan ve İbrahim Öztürkçü ile Araştırmacı Yazar Ömer Hakan Özalp oldu.   

Dostlarının Gözüyle Mehmet Âkif konulu konuşmasıyla büyük bir ilgiyle dinlenen İbrahim Öztürkçü, Mehmet Âkif’in pek çok insan tarafından yanlış değerlendirildiğini ve belli ideolojiler tarafından çekiştirildiğini söyledi. Öztürkçü sözlerini Mithat Cemal’in Mehmet Âkif’e Hücum şiiriyle bitirdi. Araştırmacı Yazar Ömer Hakan Özalp ise Âkif’in ders aldığı ve talebe okuttuğu mekânda olmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek, “Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yıldönümünde adı Çanakkale’yle özdeşleşmiş Mehmet Âkif’i anmak için bir araya geldik. Onun en önemli özelliği bir iman ve ahlak adamı olmasıydı. Hayatını, tüm gayretini inandığı değerler uğruna sarf etmiş bir insandı” dedi. 

Mehmet Âkif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Rüyan Soydan ise Vakıf olarak, Âkif hakkında yazılmış tüm kitaplardan şairimizden kalan el yazmalarına kadar geniş bir koleksiyona sahip olduklarını, önümüzdeki günlerde bir müze kurmayı istediklerini dile getirdi. Soydan, uzun yıllardır biriktirdiği Âkif’e ait, kitap, fotoğraf ve çeşitli objelerden oluşan örneklerle sunum yaptı.