Dördüncü Uluslararası Gelibolu Sempozyumu Başladı


İZÜ, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Avustralya Ulusal Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Türk Tarih Kurumu ve Çanakkale Vakfı işbirliğiyle düzenlenen Dördüncü Uluslararası Gelibolu Sempozyumu açılış töreni, 15 Mart Pazar günü Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşti. 15 - 18 Mart 2015 tarihleri arasında İstanbul ve Çanakkale’de devam edecek olan Sempozyumunun konusu Yüzüncü Yıl: Tarih, Efsane ve Milli Muhayyile olacak.  

Türkiye, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Almanya ve İngiltere’de 1915 Çanakkale Savaşları üzerine araştırma yapan genç ve dinamik araştırmacılar ile bilim insanlarının bir araya getirmeyi amaçlayan “Dördüncü Uluslararası Gelibolu Sempozyumu” açılış töreni yoğun ilgi gördü. Törene, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut'un yanı sıra İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Güran Yumuşak, Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehdi İlhan, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, yerli ve yabancı birçok akademisyen ve çok sayıda vatandaş katıldı.

"TÜRKİYE ZİNCİRLERİ KIRIYOR"

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut yaptığı açılış konuşmasında, 100 yıl önce Çanakkale'de dünyanın dört bir tarafından gelen düşmanlara karşı Osmanlı ordularının vatanı savunduklarını belirterek şunları söyledi: “Bu mücadeleyi sadece Türkler değil, farklı etnikten, farklı dillerde konuşan insanlar da verdi. Müslümanların duaları Çanakkale cephesinde çatışan askerlerle beraberdi. Bu yıl 100. yıl münasebetiyle Çanakkale Savaşı'ndaki birçok konuya yeniden bakılacak. Bu topraklarda bağımsız bir devlette yaşayan bizler için belki de en önemlisi, 100 yıl önce bir hesap yapıldı. Osmanlı'nın devrilmesi planlandı. Çanakkale'de bu denendi ve püskürtüldü. Dağılan Osmanlı'dan 39 devlet kuruldu. Osmanlı'dan ayrılan ve en önemli varisi Türkiye için de şöyle bir rol belirlendi; ‘Bir daha Osmanlı gibi cesaretli ve kudretli bir devlet olmayacak.’ Hamd olsun ki 100 yıl sonra Türkiye bu zincirleri kırıyor.”

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Çanakkale dendiğinde akıllara sadece tarih sayfalarında unutulmuş bir savaş gelmediğini belirterek, "Çanakkale dendiğinde akıllarımıza hiç unutmayacağımız ve yüreğimizde hissettiğimiz büyük bir destan geliyor. Çanakkale milletimiz ve insanlığımız açısından en önemli dönüm noktası. Bugün bu ülkede özgürce yaşayabiliyorsak, şehitlerimiz sayesinde. Şehitlerimiz bizim için, verebilecekleri en kıymetli şeyi vererek, yani canlarını vererek bize bu ülkeyi bıraktılar. Cenab-ı Hakk onlara verdiği şahadet şuurunu bize de versin" dedi.

Protokol konuşmalarının sonrasında Çanakkale Savaşı karikatürlerinden oluşan fotoğraf sergisinin açılışı protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Açılışın ardından, Çanakkale Savaşları üzerine araştırma yapan araştırmacılar ile bilim adamlarının katıldığı sempozyum oturumlarına geçildi. Sempozyumda bilim adamları, “Çanakkale kara ve deniz savaşları”, “Çanakkale Savaşları’nda strateji ve taktikler”, “Savaşın, basın, sineme ve edebiyata yansımaları”, “Çanakkale Savaşları’nda dinin önemi”, “Çanakkale Savaşları’nda şehitlerimiz” gibi konularda tebliğler sunacaklar.

Sempozyumun son iki günü olan 17-18 Mart 2015 tarihindeki özel oturumlar, Çanakkale, Çan Belediyesi’nde devam edecek.