İZÜ Siyaset Akademisi 3; Savcı Sayan


İZÜ Siyaset Kulübü tarafından düzenlenen 2. İZÜ Siyaset Akademisi, Milletvekili Savcı Sayan’ın “Çözüm Süreci ve Türkiye”  konusunda verdiği seminerle devam etti. Öğrencilerimizin yoğun ilgi gösterdiği Akademi’nin 3. programı, 8 Ocak 2015 Perşembe günü düzenlendi. 

Konuşmasına Kürt asıllı bir milletvekili olduğunu belirterek başlayan Savcı Sayan, siyaset yaptığı Cumhuriyet Halk Partisi’nden neden istifa ettiğini anlattı. Yakın dönem Türkiye tarihinden örnekler sunduğu konuşmasında Sayan, Türk-Kürt barışının ülkede herkesin menfaatine olduğunu söyledi. Türkiye’nin üzerinde dış güçler tarafından oyunlar oynanan büyük bir ülke olduğunu ifade eden Sayan, “Çözüm Süreci’ni de aynı insanlar baltalamak istiyor. Ellerinde kozları kalmayınca bu konuda ortalığı karıştırmaya çalışıyorlar” dedi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, kendisi CHP’li olduğu halde oyunu Recep Tayyip Erdoğan’a verdiğini ifade eden Sayan, “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Milli insanlara ihtiyacımız var. Ülkenin başı sıkıştığında bunu yönetebilecek liderlere ihtiyacımız var” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu’nu eleştiren Milletvekili Savcı Sayan, “Kılıçtaroğlu’nun CHP’ye verdiği zararı hiçbir sigorta şirketi karşılayamaz. Ben CHP’yi yanlış yola giden bir otobüse benzetiyorum. Şimdilik o otobüsten indim. Yeni bir şoför gelirse belki yine otobüse binebilirim” dedi. Cemaatlere karşı bakışını, “cemaatler tedavi merkezleridir” ifadesiyle açıklayan Sayan sözlerine şöyle devam etti; “Nasıl ruhen sıkıntıda olan insan psikoloğa gidiyorsa, cemaatlere de giden insanlar kalben bir tedavi arayan insanlardır. Buralara giden insanlar kendilerini manevi olarak rahatlamış hissediyorlar. Biz de gittik gördük, bağışlar yaptığımız da oldu. Ancak bazı oluşumlar Türkiye’ye hizmet ediyoruz diyerek, aslında hezimet yaşatmak için çalışıyorlar”. 

Kobani eylemlerini dış güçlerin yürüttüğü bir provokasyon olarak değerlendiren Sayan, olaylar karşısında Türkiye’nin ve hükümetin duruşunda bir yanlışlık görmediğini ifade etti. Kendisini öncelikle bir Müslüman olarak tanımladığını söyleyen Sayan; “Bizim ortak noktamız İslamiyet. İyi ki Türkler ve Kürtlerin dini aynı. Yoksa durum çok daha kötü olabilirdi. İslamiyet’i diri tutmamız lazım. Bizim kardeşliğimizi pekiştireceğimiz ortak noktamız İslamiyet’tir” dedi.