'Bir Eylem Adamı Malcolm X'


İZÜ Hür Medeniyet Kulübü katkılarıyla, “Bir Eylem Adamı Malcolm X” konferansı 7 Ocak 2015 Çarşamba günü Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Recep Şentürk'ün sunumuyla gerçekleşti. 20. yy’in yetiştirdiği önemli Müslüman şahsiyetlerden biri olan Malcolm X’in  hayatının konu edinen konferans öncesinde, Malcolm X’in hayatını anlatan film izlendi. Film gösterimine ve konferansa öğrencilerimiz yoğun katılım gösterdi.

İZÜ Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Recep Şentürk, 1990’lı yıllarda yaşadığı Amerika deneyiminden yola çıkarak, Malcolm X’in hayatını ve onun hikayesinin kendi üzerindeki etkilerini anlattı. Amerika’nın görünmeyen bir yüzü olduğunu, 10 milyondan fazla Müslüman’ın orada yaşadığını ifade eden Şentürk, “Malcolm X ezan sesini Harlem’e götürmüş bir insan. 20. yy’da Amerika’da İslam’ı yaymak için çalışmış bir mücahit. Amerika’ya ilk gittiğimde  Columbia Üniversitesi kampüsünde Harlem’den gelen ezan sesini duyduğumda çok etkilenmiştim. Malcolm X’in hayat hikayesi çok ilginçtir. O, hacca gidene kadar namaz kılmayı bilmiyordu. Orada namazı ve Ehl-i Sünnet İslam’ı öğreniyor ve hayatını değiştiriyor” dedi. Mütevelli Heyeti Üyemiz daha sonra Malcolm X’in hayat hikayesini detaylı olarak anlattı.

Amerika’da bugün en hızla yayılan dinin İslam olduğunu ifade eden Prof. Dr. Recep Şentürk, Müslümanların orada ikinci büyük dini azınlık haline geldiğine de dikkat çekti. Müslümanların artan sayısının ileride Amerika’nın iç ve dış politikalarında önemli değişikliklere sebep olacağına dikkat çeken Şentürk, bu durumun büyük bir korkuya ve Müslümanlara karşı bir propagandaya dönüştüğünü ifade etti. Şentürk; “ Amerika’da en hızla yayılan din İslam. Bugün 10 milyon civarında Müslüman var. Ve bu Müslüman’ların yüzde 50’si doktora sahibi insanlar. Dünyanın en eğitimli Müslüman nüfusu burada yaşıyor” dedi.

Malcolm X’in hayat hikayesinden her Müslüman’ın kendine dersler çıkarması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Recep Şentürk, dünyanın neresinde olursa olsun Müslümanlara destek olmalı, özellikle imkanı olmayan insanlara Ehl-i Sünnet İslam’ı anlatmalıyız dedi.