İZÜ Siyaset Akademisi Faik Tunay’ı Konuk Etti


2. İZÜ Siyaset Akademisi, CHP Milletvekili Faik Tunay’ın konuk olduğu “Gençliğin Siyasetteki Rolü”  konulu etkinlikle devam etti.

İZÜ Siyaset Kulübü, geçtiğimiz yıl başlattığı İZÜ Siyaset Akademisi Programı’na devam ediyor. Siyaset Akademisi Programının bu yıl ikinci programı CHP Milletvekili Faik Tunay’ın katılımıyla 30 Aralık 2014 Salı günü gerçekleştirildi. Akademisi’nin konu başlığı “Gençliğin Siyasetteki Rolü” oldu.

Konuşmasında sağ görüşten gelen bir siyasetçi olduğuna ve fikirlerinin değişmediğine vurgu yapan Faik Tunay, bugün Türkiye’nin yaşadığı en büyük problemi artan siyasi kutuplaşma olarak tanımladı. Türkiye’nin geçmişten gelen belirli bir devlet politikası olmadığını söyleyen Tunay, “Gelişmiş ülkelere baktığımızda bunların geçmişten gelen bir devlet politikaları olduğunu görüyoruz. Hükümetler değişse bile temel konulardaki bu politikalar değişmiyor. Ancak maalesef Türkiye’de bir bakan dahi değişse politikalar hemen alt üst oluyor” dedi. Türkiye’de mikro milliyetçilik yapıldığını ve bunun da gelişme önünde engel olduğunu ifade eden Tunay, “siyasi kutuplaşma o kadar keskin ki Türkiye’nin gidişatı sağlıklı değil. Anadolu’da bile kahvehaneler ayrılmış durumda. Bu sorunu aştığımız zaman Türkiye bütün sorunlarını çözecek. Biz sadece başımız dara düştüğünde birleşen bir milletiz. Ancak gelişmiş ülkeler sıkıntı olmadığında da birleşebilen toplumlardır” dedi.