Mehmet Âkif, Asım ve Gençlik Bilgi Şöleni


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Türkiye Yazarlar Birliği, Türkiye Yazarlar Birliği, Burdur Mehmet Âkif Ersoy Üniversitesi işbirliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteğiyle, 26-27-28 Aralık 2014 tarihlerinde  “Mehmet Âkif, Asım ve Gençlik” temalı Bilgi Şöleni (sempozyum) gerçekleştiriyor. Mehmet Âkif’in, 7 kitaptan oluşan ‘Safahat’ adlı şiir külliyatının 6’ncı eseri olan ‘Asım’ın yayınlanışının 90. yılı dolayısıyla düzenlediğimiz etkinlik, 26 Aralık Cuma günü İZÜ Kampüsümüzde düzenlenen açılışla başladı.
 
"Mehmet Âkif, Âsım ve Gençlik Bilgi Şöleni" programı, Mehmet Âkif Ersoy kitap sergisinin açılışı ile başladı. Sempozyum Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut, Mehmet Âkif Ersoy Araştırmaları Merkezi Başkanı D. Mehmet Doğan, Mehmet Âkif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı ve İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen’in açılış konuşmalarıyla devam etti. 
 
Açılış konuşmasında böylesi bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın mutluğunu dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut, Mehmet Âkif’i anma ve anlamanın önemine değindi. Rektörümüz, “Bizler de Âkif’in Asım’da tarif ettiği gibi garbın ilmine vakıf, ancak milletinin değerlerine sahip insanlar yetiştirmek için çalışıyoruz” dedi. Rektörümüz sözlerini Âkif’in Sait Paşa Şiirini ve şiirin hikayesini paylaşarak sonlandırdı. 
 
Mehmet Âkif Ersoy Araştırmaları Merkezi Başkanı D. Mehmet Doğan yaptığı açılış konuşmasında, Asım’ın 90. Yılı dolayısıyla düzenlenen bilgi şöleninin, bir anma değil Mehmet Akif’in anlama etkinliği olduğuna dikkat çekti. İstiklal Marşı yazarımızın millet ve devletin bütünlüğünü sağlayan biri olduğuna dikkat çeken Doğan, “Âkif İstiklal Marşı’yla millet ve devleti birbirine kenetledi. Akif’in bu özellikte bir şiiri daha var. Bu da Asım eserinin içinde Çanakkale şehitleri için yazdığı şiirdir. Asım kitabı yayınlandığı günden bu yana etkisini hiç kaybetmemiş Âkif’in en çok okunan eserlerinden biridir” dedi.
 
Üç gün sürecek olan sempozyumda, hayatı ile sanat görüşünü birleştiren Mehmet Âkif Ersoy'un 1924 yılında kaleme aldığı 'Âsım' adlı eseri üzerine tebliğler sunulacak. Çok sayıda edebiyatçı ve ilim insanının katılım gösterdiği bu sempozyumda "Âsım'ın Nesli" olarak tabir edilen yeni nesil ideal Türk gencinin nasıl olması gerektiği konusu ele alınacak. Mehmet Âkif'e göre "Âsım'ın Nesli": İman, irfan, fazilet ve bilgi ile donatılmış; karakterli, ahlaklı, kişilikli; vatanına ve milletine sahip çıkan gençlerden oluşmalıdır.
 
Programın ikinci günü katılımcıların Mehmet Âkif Ersoy'un mezarını ziyaret etmesiyle başlayacak. Sempozyumun ikinci günü oturumların ardından 19.30'da Münip Utandı'nın Mehmet Âkif Ersoy'un bestelenmiş şiirlerinden vereceği konserle devam edecek.