Prof. Dr. Mehmet Bulut Malezya’da Akademik Temaslarda Bulundu


Prof. Dr. Mehmet BULUT, konferans vermek, bilimsel çalışmalar yapmak ve üniversitelerle akademik işbirliği anlaşmaları imzalamak üzere, 16-22 Ağustos 2014 tarihleri arasında, Malezya’nın Kuala Lumpur ve Alor Setar şehirlerinde temaslarda bulundu. Prof. Dr. Bulut ziyaret kapsamında, eski Malezya Başbakanları Tun Dr. Mahathir Muhammed ve Tun Abdullah Hacı Ahmed Bedevi ile görüşerek, işbirliklerinin geliştirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulundu. 

Prof. Dr. Mehmet Bulut’un Malezya ziyaretinin en önemli konu başlıklarından birisi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ile Malezya Üniversiteleri arasındaki akademik işbirliklerinin geliştirilmesi oldu. Bu kapsamda İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, University Utara Malaysia (UUM), International Islamic University Malaysia (IIUM), The Global University of Islamic Finance (INCEIF), University of Malaya (UM), The International Institute of Islamic Thought and Civilization (ISTAC) ve Institute of Islamic Understanding Malaysia (IKIM) gibi üniversitelerin Rektörleri ve enstitülerin yetkilileriyle bir araya geldi. 

Görüşmelerde İslam Ekonomisi ve Bankacılığı konusu ayrı bir yer tuttu. Bu bağlamda İZÜ ile University Utara Malaysia arasında, “Masters in Islamic Business Studies, Masters of Science in International Business, Masters in Business Administration, Masters of Science in Finance and Masters in Islamic Finance and Banking” konularında ortak lisansüstü programlar gerçekleştirilmesi amacıyla anlaşmalar imzalandı.