Saraybosna'da "Birinci Dünya Savaşı, Osmanlı Devleti ve Balkan" Konferansı


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı iş birliğiyle 17-19 Eylül 2014 tarihinde  "Birinci Dünya Savaşı, Osmanlı Devleti ve Balkan" konferansı düzenlendi. Saraybosna Üniversitesi kampüsünde düzenlenen konferansa Türkiye ve Balkan ülkelerinden çok sayıda akademisyen katıldı. Prof. Dr. Mehmet Bulut konferansta,  savaşın ekonomiye dayanan nedenleri ve boyutları hakkında bilgi verdi. 
 
Prof. Dr. Mehmet Bulut, konferansın ilk günü yaptığı konuşmada Birinci Dünya Savaşı sırasında en büyük trajedilerin Balkan ülkelerinde gerçekleştiğine dikkat çekti. Bulut, katılımcılara "Birinci Dünya Savaşı'nın Büyük Güçleri Arasındaki Ekonomik Rekabet" isimli çalışmasını aktardı. 
 
IUS Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Mesut İdriz, yaptığı konuşmada, Birinci Dünya Savaşı'nın bu sene 100. yıl dönümünün olduğunu hatırlattı. İdriz, “Bu konuda bir konferansın Saraybosna'da düzenlenmesinin özellikle büyük önem taşıdığını düşünüyorum, çünkü her şey Saraybosna'da başladı" diye konuştu. 
 
IUS Rektörü Yücel Oğurlu ise Birinci Dünya Savaşı'nın dünyanın siyasi haritasını sonsuza dek değiştirdiğini söyledi. Dört sene süren savaşta onlarca farklı milletin çatıştığını belirten Oğurlu, Birinci Dünya Savaşı'nın sonuçlarının yıkıcı olduğunu ve bugün kimsenin üçüncü bir dünya savaşının meydana gelmeyeceğini garanti edemeyeceğini ifade etti.

Konferansta İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut ve North Caroline Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Cemil Aydın "Key Note" olarak yer aldılar.