Kazakistan’da İslami Finans Çalışmaları


İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, bu yıl dördüncüsü düzenlenen Kazakistan İslami Finans Konferansı’na (KIFC 2014) konuşmacı olarak katıldı. Prof. Dr. Mehmet Bulut Kazakistan ziyaretini Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Rektör Yardımcısı ile yaptığı görüşme ile tamamladı.  

Son yıllarda İslami finans alanında yaptığı düzenlemelerle dikkat çeken ve bu alanda önemli gelişmeler kaydeden Kazakistan’ın Almatı şehrinde düzenlenen konferans, 3-4 Eylül 2014 tarihlerinde alanında uzman pek çok ismin katımıyla gerçekleştirildi. Konferansın ilk gününde, Uluslararası Finansal Merkezlerin Işığında İslami Finans Merkezi kurma konusu masaya yatırıldı. İslami finans konusunda mevzuatlar, modeller ve deneyimlerin tartışıldığı konferansın 3. panelinde sektördeki eğitim-öğretim olanakları değerlendirildi. Bu bağlamda Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut Türkiye’de ve dünyadaki İslami finans eğitimi hakkında bilgi verdi. 

İslami finans konusunda farkındalığı artırmak ve sektörü geliştirmek için yapılacak ilk işin bu alanda yetkin eğitimler vermek olduğunu söyleyen Rektör Bulut, akademik camiaya düşen görevleri anlattı. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi olarak, ilk olarak Uluslararası İslam Ekonomi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurulduğuna dikkat çeken Rektörümüz, İZÜ’de bu alanda açılan yüksek lisans ve doktora programları hakkında bilgi verdi. Bulut; “İslam Ekonomisi ve Uluslararası Finans Yüksek Lisans ve Doktora programlarımızı açtık. Krizlerden yıpranmış olan mevcut küresel ekonomik sistemin karşısında İslami Finans yeni ve gelişmekte olan bir yol olarak ortaya çıkıyor. Hem bu önü açık alanda kariyer yapacak gençleri yetiştirmek hem de sektörün gelişimi için araştırma yapacak, yeni modelleri geliştirecek beyinleri bir araya getirmek istiyoruz. İZÜ Uluslararası İslam Ekonomi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni bu amaçla kurduk ve bu alandaki birçok uluslararası kuruluşla işbirlikleri gerçekleştirdik” dedi. 

Kazakistan ziyaretinin ikinci gününde Prof. Dr. Mehmet Bulut, Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mukhambetkali Burkitbayev ile görüşme yaptı. Yapılan görüşme neticesinde Kazakistan’ın en köklü ve önemli yükseköğretim ve eğitim kurumlarından biri olan üniversite ile ön niyet anlaşması yapılması ve önümüzdeki dönemde Al-Farabi Üniversitesi ile akademisyen ve öğrenci değişimi programlarının başlatılması konusunda mutabakata varıldı. İki üniversite arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Bulut, uluslararası bir üniversite olarak farklı ülkelerden üniversitelerle yapılan akademik işbirliklerine devam edeceğini söyledi.