Nagazaki’yi Yeniden Düşünmek


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Uluslararası konferanslar serisi çerçevesinde 22 Mayıs 2014 Perşembe günü Kanada asıllı İngilizce Dil Uzmanı Niyaz Ahmet, “Nagazaki’yi Yeniden Düşünmek” başlıklı bir sunum yaptı. Bu fotoğrafik yolculukta Niyaz Ahmet, Nagazaki’nin doğal güzelliklerini keşfetme imkânı bulduğu, pek çok muhteşem ibadet mekânlarını ziyaret ettiği, insanlarının güçlülüğüne, dayanışmasına, sıcaklığına ve dinsel farklılıklarına şahitlik ettiği, Nagazaki’nin son 500 yıldır Japonya tarihindeki merkezi rolünü öğrendiği ve atom bombasının Nagazaki halkı üzerindeki tahrip, dehşet ve zalimliği daha derinden kavradığı keşif yolculuğu esnasındaki tecrübelerini paylaştı.

Niyaz Ahmet, Nagazaki’ye atılan atom bombasının 68. Yılı anısına düzenlenen barış anıtı törenlerine katılmak için 2013 yılı Ağustos ayında yaptığı yolculuk esnasındaki tecrübelerini aktardı.

Konuşmasına Nagazaki hakkında tarihi bilgiler vererek başlayan Niyaz Ahmed, Nagazaki’nin beş yüzyıllık bir tarihi şehir olduğu, Japonya’nın özellikle Avrupa ülkeleri olmak üzere diğer ülkelerle ticari ilişkilerinin kurulmasında önemli bir yeri olduğunu söyledi. Nagazaki aynı zamanda Hristiyanlığın en yaygın olduğu şehirdir fakat trajik olarak atılan atom bombası, Nagazaki’de inşa edilen ve Asya’daki en büyük kilise olarak kabul edilen kilisenin tam üstüne düşmüştür dedi.

Niyaz Ahmet daha sonra tarihte gerçekleştirilmiş en büyük barbarlıklardan olan Nagazaki’ye atılan atom bombası ve sonuçları hakkında bilgiler aktardı. Atılan atom bombası ilk anda 40 binden fazla insanı katletmiş ve ardından üç yıl içinde 70 bin civarında insan ise atom bombasının etkileriyle vefat etmiştir. Atom bombasının şehir ve hayatta kalan insanlar üzerindeki olumsuz etkileri ise uzun yıllar devam etmiştir. Niyaz Ahmet kendisinin çektiği fotoğraflarla konuşmasını görsel olarak da destekledi. Program Ayhan Akbaş Hocamızın, Niyaz Ahmet’e hediye takdimiyle son buldu.