İHH Başkanı Bülent Yıldırım “ İsrail’e açtığımız davalardan vazgeçmeyeceğiz”


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Siyaset Kulübü tarafından düzenlenen İZÜ Siyaset Akademisi kapsamında “Türkiye ve İslam Coğrafyası” adlı bir konferans veren İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, Mavi Marmara olayı nedeniyle İsrail’e açtıkları davalardan hiçbir şekilde vazgeçmeyeceklerini söyledi.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Halkalı Merkez Kampüsünde 9 Mayıs 2014 Cuma günü düzenlenen etkinliğe katılan İHH Başkanı Bülent Yıldırım önemli açıklamalarda bulundu. İHH’nın yardım tırlarına Esat güçlerinin saldırmasıyla ilgili açıklama yapan Yıldırım, “Maalesef yardım götüren tırlara saldırı yapıldı. 1 kardeşimiz şehit oldu, biri ağır iki yaralımız var. Bu yaralılarımızı Halep’ten getirmeye çalışıyoruz. Bu saldırıda ölen kardeşimiz ve yaralılarımız Suriye vatandaşıdır. Biz o bölgelerde genelde Suriyelilerle çalışıyor. Türk çalışanlarımız da oluyor ancak bu olaylara hedef olanlar Suriyeli kardeşlerimiz oldu” dedi. 

Bugün dünyada yaşanan tüm savaşların Müslümanlara karşı olduğunu söyleyen İHH Başkanı Yıldırım, bu durumu 4. Dünya Savaşına benzetti. Yıldırım,  “Soğuk Savaşı 3. Dünya Savaşı kabul edersek, bugün dünyanın pek çok yerinde Müslümanlara karşı devam eden savaşları 4. Dünya Savaşı olarak değerlendirebiliriz. Dünyada göçlerin yüzde 80’e yakını Müslümanlara yaptırılıyor. Müslümanlar 200 senedir sürekli hicret ettiriliyor. Dünyada başka savaş yok, hepsi Müslümanlara karşı Siyonistlerin ya da işbirlikçilerinin sürdürdükleri savaşlar. Tarih bu günleri bu şekilde anacak” diye konuştu.

Mavi Marmara olayının İsrail’in gerçek yüzünü dünyaya göstermesi açısından çok önemli bir dönüm noktası olduğunu belirten Bülent Yıldırım, “İsrail’le olan mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. 31 Mayıs günü hesap sorma günü olacak. Biz hiçbir dinin mensuplarına karşı değil, Siyonist görüşe karşı duruyoruz. İsrail’le ilişkilerin normalleşme süreci karşılıklı büyükelçi atamalarıyla olmaz.  İsrail’le en iyi normalleşme sıfır ilişkidir” dedi. Mavi Marmara olayından sonra ilk defa dünyada İsrail’e karşı davalar açıldığına dikkat çeken Yıldırım, “Mavi Marmara’dan sonra dengeler oynadı. İsrail’in yaptıkları artık tüm dünyada konuşuluyor. İsrail sıkışmış durumda bir an önce Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istiyor. Tarihinde ilk defa İsrail’e karşı davalar açıldı. Tazminatın miktarı önemli değil, önemli olan İsrail’in bu suç neticesinde tazminat ödemeye mahkum edilmesi. Dünya’da en çok şahidi olan cinayet olayı Mavi Marmara’da yaşandı. Ayın 24’ünde duruşmamız var. Öncesinde paralel yapı diyorlardı, eğer bu seferde cinayeti işleyen Yahudi askerlerin yakalanma kararı çıkmazsa, hangi paralel diye soracağız” dedi. 

Türkiye ile İsrail’in diplomatik ilişkilerin normalleşmesi konusunda yaptığı görüşmeler hakkında yorum yapmak istemediğini söyleyen Yıldırım, “Türkiye anlaşmalarda çok önemli yol almıştır, bu konuda bir şey demek istemiyorum. Ama yargı bağımsızdır. Kimse bizim lehimize de yargıya müdahale etmesin ama engellemesin de. Biz davalardan vazgeçmeyeceğiz. Gazze üzerinde ambargo kalkana kadar eylemlerimizden de vazgeçmeyeceğiz” dedi