Müslüman Geleceğini Sömürgecilikten Kurtarma: BİLGİ ve GÜÇ


İZÜ tarafından düzenlenen Uluslararası Konferanslar Serisi’nin dokuzuncu etkinliği “Müslümanlığın Geleceğini Sömürgecilikten Kurtarma: Bilgi ve Güç” başlığında gerçekleştirildi. Leeds Üniversitesi’nden Öğretim Üyesi Dr. Salman Sayyid’in konuşmacı olduğu konferansta, Batı tarafından yıllarca sömürgeleştirilen Müslüman ülkelerin durumu masaya yatırıldı.

Medeniyet kendini Batı üzerinden tanımladığı için Doğu’nun yeterince araştırılmadığına ve öğrenilmediğine dikkat çeken Sayyid, “Genel görüşe göre, medeniyet merkezi olan Batı’yı anlamak için çok çaba harcanmalı pek çok kitap okunmalı. Ancak batılı olmayan bir medeniyeti anlamak için tek bir kitap okumanın yeterli olduğu düşünülüyor. Bu yanlış bir bakış açısıdır. Afganistan’ı anlamak için tek bir kitap okumak yeterli değildir” dedi.  
İngiltere’nin kolonisi olduğu yıllarda Hindistan’da yaşanan olayları örnek gösteren Sayyid, “Hindistan 1930’larda dünyada görülmemiş bir kıtlık yaşadı, bu yakın zamanlarda Çin’de yaşanan kıtlıktan çok daha büyük bir felaketti. Ancak Çin’de yaşananlar dünya gündeminde yer alırken, Hindistan’da sömürgecisi İngiltere sebebiyle yaşanan kıtlık dünya gündemine gelmedi” dedi.

Müslüman ülkelerin ilerlemesi için sadece siyasi güç ya da ekonominin bir işe yaramayacağını söyleyen Salman Sayyid, “Ekonomi, siyaset ve bilgi bir araya geldiğinde kalkınma daha sağlıklı ve hızlı oluyor. Bunların birbirinden ayrılması mümkün değildir. Kalkınma tüm bu unsurların bir araya girmesiyle olabilir” dedi.