Çanakkale Şehitlerini, Kıbrıs Gazilerimiz ile Andık


Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Oral’ın açılış konuşmasını yaptığı etkinliğe öğrencilerimiz yoğun katılım gösterdi. Çanakkale Zaferi’nin 99.yılında olduğumuza dikkat çekerek konuşmasına başlayan Oral, Osmanlı Devletini savaşa sürükleyen nedenleri anlattı. Birinci Dünya Savaşı’nın en önemli cephelerinden biri olan Çanakkale’nin ve şanlı zaferin detaylarını paylaşan Oral konuşmasının sonunda Yeni Çanakkale Türkü’sünü katılımcılarla paylaştı. Etkinliğin konuşmacılarından Türkçe Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Özmen, Çanakkale Zaferi hakkında yazılmış Türk edebiyat eserlerini tanıttı. Özmen, tarihi anlamada edebiyat ve sinema gibi sanat dallarının önemine dikkat çekti. İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Özlem Güneş ise, Çanakkale Zaferi’nin önemi ve manasına dikkat çeken bir konuşma gerçekleştirdi. 

Programa katılım gösteren Türkiye Muharip Gaziler Derneği üyeleri ise Kıbrıs Barış Harekatı’nda yaşadıklarından yola çıkarak, savaşın ve savaşa giden insanların psikolojilerini anlattı. Muharip Gaziler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Emekli Albay Ahmet Kendigel, “Gazi” kelimesinin anlamının yanlış bilindiğini belirterek, “Gazi bir savaşta yararlılık gösteren insana verilen unvandır. Gazi denilince insanların aklına ilk olarak harp malulü gaziler geliyor yani yaralananlar. Ancak gazi kelimesinin genel anlamı bu değildir” dedi. Derneklerinin 1984 yılında kurulduğunu söyleyen Kendigel, “2002 yılından bu yana 18 Mart Çanakkale Zaferi gününü Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma günü olarak kutluyoruz. Çanakkale Savaşı, dünya üzerinde savunma ile zafer elde edilen tek savaştır. Bu açıdan çok önemlidir. Kıbrıs Barış Harekatı ise dünyanın Türk askeri hakkında yanıldığı son savaştır” dedi. Teker teker söz alan Gazilerimiz harekat sırasında yaşadıkları olayları anlattılar. 

Etkinlik sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer İnan, Kıbrıs Gazilerimize İstiklal Marşı murakkası ile çini tabak hediye etti