Ortadoğu ve Afrika’da TİKA


Halkalı Merkez kampüsümüzde 14 Mart 2014 Cuma günü düzenlenen etkinlikte, Başbakanlığa bağlı bir kurum olarak Türkiye’nin ihtiyacı olan ülkelere yaptığı yardımları koordine eden TİKA’nın Afrika ve Ortadoğu’da gerçekleştirdiği yardım faaliyetleri masaya yatırıldı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Ortadoğu ve Afrika Dairesi Başkanı Doç. Dr. Enver Arpa’nın konuşmacı olduğu seminer, akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz ve idari personelimiz tarafından büyük ilgiyle takip edildi. 

TİKA’nın, dağılan Sovyetler Birliği sonrasında Türki Cumhuriyetlere yardım ve bu ülkelerle ilişkileri geliştirmek için 1992 yılında kurulduğunu söyleyen Enver Arpa, kalkınma teşkilatlarının büyük ülke olmanın gerekliliklerinden biri olduğuna dikkat çekti. Arpa, “Dünyada, Amerika, Japonya, Fransa ve Almanya gibi ülkeler kalkınma teşkilatlarıyla uzun süredir çalışmalar yapıyor. Az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelere yapılan bu yardımlar, yardımı yapan ülkenin o bölgelerdeki soft power’ını geliştirir. Bugün dünyada 22 adet kalkınma ajansı var” dedi. TİKA’nın 33 ülkede 35 koordinasyon merkezi olduğunu dile getiren Arpa, “Geçen sene 110 ülkeyle işbirliği yapıp çeşitli projeler gerçekleştirdik. Resmi kamu yardımlarımız 2.5 milyon doları, STK yardımları ise 3.5 milyon doları buldu. Geçtiğimiz yıl yardımları en çok artıran ülke olduk ve dünya sıralamasında en çok yardım yapan dördüncü ülkeyiz” dedi. Konuşmasının devamında TİKA’nın Afrika’da gerçekleştirdiği projeleri anlatan Arpa, stratejilerinin insani yardımdan çok, o bölgenin gelişmesine yönelik kalkınma projeleri yapmak olduğunu söyledi. 

Türkiye’nin dış ilişkilerinin gelişmesinde TİKA’nın önemine dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Bulut ise, “Günümüzde sadece diplomasi ile ilişkileri yeteri kadar geliştirmek mümkün değil. Kamu diplomasisi dediğimiz kavramı ve sivil toplumu da işin içine katmamız gerekiyor. TİKA gittiği bölgelerde öncelikle tarihi mirası imarla işe başladı. Ancak sonra özellikle eğitim, sağlık gibi konularda o kadar çok ihtiyaç olduğunu gördüler ki, bu alanlarda çalışmalar yapmaya başladılar” dedi. Türkiye’nin bölgedeki gücü ve etkinliğini artırması için İngilizce, Arapça ve Osmanlıca bilen gençlere ihtiyacı olduğunu vurgulayan Bulut,  “Türk aydınları uzun süre Ortadoğu’yu Afrika’yı batılıların anlattıklarından öğrendi. Biz üniversite olarak bu öğrencilerimizin bu üç dili öğrenebilmesi için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz” dedi. 

Etkinlik sonunda Rektörümüz, Doç. Dr. Enver Arpa’ya  İstiklal Marşı murakkası ile çini tabak hediye etti.