İZÜ Siyaset Akademisi’nin İkinci Etkinliğinde 17 Aralık Süreci Masaya Yatırıldı


17 Aralık Süreci konulu konferansa Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak konuşmacı olarak katıldı. Batılı devletlerin dünya ülkelerini paylaşmak için adı konmayan bir 3’üncü dünya savaşı çıkardığını belirten Abdurrahman Dilipak, “Bugün dünya kaynaklarının yarısı ABD’nin, kalanın yarısı Avrupa’nın elinde. Bu düzen değişmediği sürece hikaye aynı şekilde devam edecek. Çanakkale geçilmez diye bize yalan söylediler. Çanakkale geçilmediyse İstanbul nasıl işgal oldu. İttihat ve terakkinin saldırgan politikaları sonucunda bütün bunlar oldu. Osmanlı’yı tasfiye ettiler. Ve bunu bize büyük bir yalan diye yutturdular” dedi. 

“17 Aralık Yanlışların Temizlenmesi İçin Fırsattır”

17 Aralık sürecinin sonucunda önemli dersler çıkarılması gerektiğini belirten Abdurrahman Dilipak, “Bu süreç Türkiye’ye yakın planda çok şey kaybettirdi. 100 milyar doların üzerinde para kaybettik. Türkiye’ye para akışı durdu ve içerideki para da dışarı kaçıyor. Ancak bunun yanında çok önemli bir ders aldık. Dinimizi yeniden öğreneceğiz. Atalarımızın dinine kendi gerçek dinimize döneceğiz. Ayrıca bu siyasi mekanizmaların kendi içindeki yanlışları temizlemesi için de bulunmaz tarihi bir fırsattır.  17 Aralık sürecinde ilk hamlede ileri sürdükleri tüm maddeler yanlış ve sahteydi. Belgelerin tamamı sahteydi. Güler’in oğlunun kaseti ortaya çıkarılıyorsa bu Kalyon ve Aksu’ya şantaj yapmak demektir. Yolsuzluk yaptıklarını tespit ettikleri kişilere şantaj yapmak için düzenlenen bir operasyondur bu. Barzani buraya şarkı dinlemeye gelmedi. Musul petrolleri Türkiye’ye gelecekti. Parası da Halk Bankası’nda olacaktı. Böylece Türkiye hem petrol sorununu çözecek hem de en büyük sorun olan cari açığı kapatacaktı. Bunu istemediler ve bu operasyonu yaptılar” diye konuştu.

Programında sonunda, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut tarafından, Abdurrahman Dilipak'a hediyeleri takdim edildi