Danışmanlık ve Psikoloji Eğitimi Programlarında Kültürel Derinliği Birleştirme


Uluslararası Konferanslar Serisinin 7’nci etkinliği kapsamında 26 Şubat 2014 Çarşamba günü kampüsümüzde, The University of North Carolina Öğretim Üyesi Prof. Dr. Keith Davis  tarafından, Advanced Multicultural Group Counseling and Process: Incorporating Cultural Immersion in Counseling and Psychology Training Programs.” (İleri Çok Kültürlü Grup Danışmanlığı ve Süreci : Danışmanlık ve Psikoloji Eğitimi Programlarında Kültürel Derinliği Birleştirme) konulu konferans gerçekleştirildi. 

Prof. Dr. Keith Davis, konferansta psikoloji eğitimi programının amacına değinerek, çok kültürlü eğitimin avantajlarına dikkat çekti. Prof. Dr. Keith Davis, “Her milletten insanla kolayca çalışabilmek için çok kültürlü bir bilince sahip olmak gerekir. Çok kültürlü danışman, kendi değerlerinin, önyargılarının, kültürel anlayışının farkında olmalıdır” dedi. İleri Çok Kültürlü Grup Danışmanlığı konusuna örnek olarak Bolivya’da yaşayan evsiz çocuklara yönelik çalışmalarından bahseden Prof. Dr. Davis, Bolivya’da birçok çocuğun sokaktaki yaşam koşulları sebebiyle hayatlarını kaybettiği ve bu çocuklar için bir mezarlık oluşturulduğunu belirterek, “Sokakta yaşayan çok sayıda çocuk uyuşturucu bağımlısı olmuş durumda. Onların sevgiye ve ilgiye ihtiyaçları var” diye konuştu. Düzenledikleri programlar sayesinde buradaki çocuklara yönelik psikososyal, fiziki…vb yardımlara değinen Prof.Dr.Davis’in sunumundan sonra Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut da bu konuda ki çalışmalarından örnekler verdi.

Konferansın ardından İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet BULUT, Prof. Dr. Keith Davis’e katılımlarından dolayı teşekkür ederek, el yapımı çini tabak hediye etti.