Doğu Afrika Ülkelerinin Kalkınmasına Yönelik Yeni Bir Yaklaşım


İZÜ Uluslararası Konferanslar Serisi’nin dördüncü etkinliğine Afrika’dan iki değerli uzman konuk oldu. Zanzibar Devlet Üniversitesi’nden Dr. Issa Haji Ziddy ve Dar Es Salaam Üniversitesi’nden Mary Mtumwa Khatib’in konuşmacı olduğu etkinlikte,  bir adalar ülkesi olan Zanzibar’ın turizmle birlikte gelişimi ve iklim değişiklikleri konuları masaya yatırıldı. 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, “Bugün Zanzibar’dan gelen konuklarımızla Doğu Afrika’nın gelişimi konusunu konuşuyor olacağız. Üniversitemiz bu akademik yılda düzenlediği uluslararası konferanslar serisi etkinlikleri ile Avrupa’dan ve Asya’dan akademisyenleri ağırladı. Bugün de Afrika’dan konuklarımız var. Farklı kıtalardan, ülkelerden ve üniversitelerden akademisyenleri kampüsümüzde görmekten, öğrencilerimizle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. 

Etkinliğin ilk konuşmacısı Zanzibar Devlet Üniversitesi’nden Profesör Issa Haji Ziddy, 1985’ten bu yana liberalleşen ve batılı turistlere kapılarını açan Zanzibar’ın, turizm konusundaki gelişiminden bahsetti. Zanzibar’ın Afrika kültürü kadar İran, Arap,Türk ve Hindu kültürlerinden de etkilendiğine dikkat çeken Ziddy, “Dilimiz Arap diline yakın bir dil. Turizm açısından bakıldığında ise İslam ülkesi olmamızın maalesef bazı turistlerde önyargıya sebep olduğunu görüyoruz. Turizm ülkemizde yükselen bir endüstri. Hükümetimiz daha çok turistin ülkemize gelmesini destekliyor. Bu ekonomi için çok önemli bir kaynak. Hem kültürel yapımızı koruyup hem de ülkemizi turistler için tercih edilen bir merkez haline getirmeliyiz” diye konuştu. İkinci konuşmacı Mary Mtumwa Khatib ise Doğu Afrika’daki iklim değişikliklerini konu aldığı konuşmasında, hava sıcaklığıyla birlikte verimi azalan yerel tarım ürünlerinin halkı nasıl etkilediği konusuna dikkat çekti. 

Etkinlik sonunda konuşmacılara İstiklal Marşı murakkası ile çini tabak hediye edildi.