Kontenjanlarımızın %76’sı ÖSYM Burslu


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ), bu yıl vakıf üniversitelerine öncülük edecek bir karara imza attı. Öğrencilerin burslardan daha fazla yararlanmalarını sağlamak amacıyla, 8 bölümün tam ücretli kontenjanlarını kaldırdı. Bölüm kontenjanları, yüzde 100, yüzde 75, yüzde 50 ve yüzde 25 burslu olarak ayarlandı. 2013 yılında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi kontenjanlarının yüzde 76’sını ÖSYM burslu öğrencilere ayırdı.

İlim Yayma Vakfı tarafından 2010’da kurulan ve 2011 – 2012 Akademik Yılında eğitim öğretim hayatına başlayan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, yeni alınan kararla öğrencilerin yanında olduğunu bir kez daha gösterdi. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, İngilizce Öğretmenliği, İşletme (İngilizce), Bilgisayar Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce), Sosyal Hizmet ve Hemşirelik bölümleri ile İslami İlimler Fakültesi’nde tam ücretli kontenjanların kaldırılması kararını aldı. Bu bölümlerdeki kontenjanlar, yüzde 100, yüzde 75, yüzde 50 ve yüzde 25 burslu olarak ayarlandı. Bu karar ile öğrencilerin burs olanaklarından daha fazla yararlanmaları amaçlandı. Bu yıl 13 bölümde 540 öğrenci kontenjanı bulunan İSZÜ, 406 kişilik kontenjanını, ÖSYM burslu öğrencilere ayırdı.

İlk 3 Tercihe Yüzde 20 İndirim

Ücretli kontenjanların kaldırılmadığı bölümlerde ise tercih indirimi uygulaması mevcut. Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Türkçe Öğretmenliği, Mimarlık ve Psikoloji bölümlerinin ücretli kontenjanlarını, ilk üç (3) tercihi arasında yapan ve bu ilk üç (3) tercihinden birine yerleştirilen öğrencilere, normal öğrenim süresince, öğrenim ücreti üzerinden yüzde 20 indirim uygulanıyor.

Ayrıca birden fazla kardeşin İZÜ’de öğrenim görmesi halinde her bir kardeşe, ödeyeceği öğrenim ücreti üzerinden yüzde 10 oranında ilave indirim yapılıyor.

Bunların yanı sıra, Küçükçekmece, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Beylikdüzü ve Esenyurt’ta ikamet eden ve İSZÜ’nun ücretli lisans programlarına, Kısmi Burslu (Yüzde 75 Burslu, Yüzde 50 Burslu, Yüzde 25 Burslu) lisans programları hariç ÖSYM tarafından yerleştirilen ve kesin kayıt yaptıran öğrencilere öğrenim ücreti üzerinden normal öğrenimleri süresince yüzde 10 oranında indirim uygulanıyor.

Kardeş indirimi haricindeki burs ve indirimler arasından öğrenciler, yalnızca en yüksek orandaki burs-indirimden yararlanabiliyor.