İZÜ Rektörü Adem Esen, Türkiye Belediyeler Birliği Konferansı’na Katıldı


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Esen, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen, “Belediyelerde İdari ve Mali Kapasitenin Geliştirilmesi” başlıklı konferansa katılarak, “Merkezi İdare ve Yerel Yönetimler Arasında Görev ve Yetki Paylaşımı” konusunda bir konuşma yaptı.

Türkiye Belediyeler Birliği ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği işbirliğinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde “Belediyelerde İdari ve Mali Kapasitenin Geliştirilmesi” Konferansı 25-26 Nisan’da gerçekleştirildi. İki gün süren toplantının açılış konuşmasını KKTC Başbakanı İrsen Küçük yaptı.

Konferansın belediyelerde idari ve mali yapı olmak üzere iki önemli başlığı olduğunu ifade eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı İrsen Küçük, “İdari yapı tamamen yerel yönetimlere ait olmadığı için KKTC’de sıkıntılar mevcut. Konu ile ilgili Anavatan’ın kazanmış olduğu deneyim ve kazanımlardan konferans süresince paylaşımda bulunularak KKTC için bir kazanım olacağını ve bundan sonrası için yol gösterici olacağına inanıyorum” dedi.

Geniş katılımla gerçekleştirilen konferansta, “Belediyelerde Ölçek Sorunu ve Hizmet Görme Kapasitesi”, “Merkezi İdare ve Yerel Yönetimler Arasında Görev ve Yetki Paylaşımı”, “Belediyelerde Mali Yapı ve Gelirler” ve “Belediyelerde Su ve Atık Yönetimi” başlıklarında seminerler verildi.

Konferans sonunda, İZÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Esen, KKTC Başbakanı İrsen Küçük’e, İstiklal Marşı Murakkası hediye etti.