Gastronomide Bilim ve Teknik: Mutfakta Mühendis Var-2 Etkinliği Gerçekleştirilecek


  • Tarihler: 02 – 04 Nis, 2021

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve TÜBİTAK,  2237-A Bilimsel Etkinlik Destekleme Programı kapsamında 2-4 Nisan 2021 tarihleri arasında online bir bilimsel etkinlik gerçekleştirecek.

Etkinlik, Türkiye’de Gastronomi ve aşçılık bölümleri ile gıda, beslenme ve diyetetik, kimya ve yakın diğer disiplinlerde eğitim gören lisans öğrencilerine yönelik olarak yapılacak.

İZÜ’nün ev sahipliğinde yapılacak “Gastronomide Bilim ve Teknik: Mutfakta Mühendis Var-2” etkinliğinde, 11 farklı üniversiteden Gastronomi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Aşçılık, Gıda Mühendisliği, Beslenme ve Diyetetik ile Moleküler Biyoloji ve Genetik Anabilim Dallarından öğretim üyesi ve uzmanlar ders verecek. Eğitime aynı zamanda Öztiryakiler Madeni Eşya Sana. Ve Tic. A.Ş Ar-Ge ve Teknoloji Merkezi Uzmanları da katkı sağlayacak. Proje yürütücülüğünü İZÜ Dr. Öğr. Üyesi İsmail Hakkı Tekiner’in yaptığı etkinliğin Bilim Kurulu Başkanlığını da İZÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Yetim yapacak. Planlanan eğitim, toplam 24 saat teorik dersten oluşacak.

Etkinlik, gastronomi alanında yükseköğrenime devam eden veya bu alana ilgi duyan farklı bölümlerden öğrencilerin ilgili bilim dalına bilimsel bakış açısı ile yaklaşmalarını sağlamayı amaçlıyor. Eğitimin sonunda katılımcıların gastronominin yalnızca yeme içme olmadığını ve temelinde derinlemesine bilimsel bulunduğunu keşfetmeleri ve farkındalıklarının yükseltilmesi hedeflenmekte.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi almak için: https://2237.tubitak.gov.tr/

Online başvuru için: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdOuZKlUb-xCYnKcPsPXotPLbVvCeR-g6kkK2UmNh51opQnww/viewform