Pakistan İçişleri Bakanı: "ABD'nin tavrına karşı bir duruş sergilemek zorundayız"


Pakistan İçişleri Bakanı  Şehriyar Han Afridi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'nde "Pakistan'ın Geleceği ve Türkiye Pakistan İlişkileri" başlıklı bir konferans verdi.

Pakistan İçişleri Bakanı Şehriyar Han Afridi, Ankara ve İslamabad'ın Müslüman ümmetinin bir araya gelmesine çok büyük katkıda bulunacağını belirterek, "Türkiye ve Pakistan, İslam dünyasında yaşanan bu zilleti ortadan kaldıracak ve ümmetin kurtuluşunu sağlayacak inşallah. Çünkü dünyaya ve İslam ümmetine karşı sorumluluklarımız var." dedi. 

Afridi, "Türkiye ve Pakistan, İslam dünyasında yaşanan bu zilleti ortadan kaldıracak ve ümmetin kurtuluşunu sağlayacak inşallah." dedi.

2018 yılı Ağustos ayında İmran Han'ın Başbakan seçilmesi ile beraber Pakistan'ın yeni bir sürece girdiğini aktaran Afridi, "Pakistan, dünyada ve bölgede daha güçlü bir vizyona sahip olmak için belirlediği hedeflere ulaşma yolunda gerekli olan adımları atıyor. Pakistan tüm dünyada ve kendi bölgesinde artık saygı duyulan ve söz sahibi bir ülke olma yolunda. Yeni hükümet olarak bu hedefi gerçekleştirmek için çalışıyoruz. İnşallah bu anlamda da bölgede model ülke olacağız." diye konuştu.

Pakistan'ın bugün konum itibarıyla insan onuruna yakışır bir duruş sergilediğini söyleyen Afridi, "Pakistan, din, dil, ırk ayırımı yapmadan, tüm topluluklara aynı şekilde muamele ediyor ve edecek. Kimsenin inancına, okuluna, kilisesine veya herhangi bir kutsal mabedine karışılmayacak. Herkes, Pakistan'da eşit koşullarda kendi dinini, kültürünü yaşama hakkına sahip olacak, kimse bu insanları rahatsız etmeyecek ve saygı duyacak. Ağustos 2018'de yapılan seçimlerde İmran Han'ın başbakan seçilmesinden bu yana 6 ay geçti. Pakistan'ın bu başarılı seçimi ve seçimden sonra içerideki olumlu gelişmeler, birtakım ülkeleri rahatsız ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

"ABD'nin tavrına karşı bir duruş sergilemek zorundayız"

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford'ın Pakistan Servislerarası İstihbaratı'nın (ISI) terörist gruplarla bağlantıları olduğunu savunarak Pakistan'ı suçlamasına değinen Afridi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Maalesef ABD ve birtakım güçler Başbakan İmran Han'ın Taliban'a yardım ve destek verdiği gibi iftiralar atıyor. Biz sadece, ABD'nin 11 Eylül'den beri Afganistan halkına yönelik drone saldırılarının çözüm olmadığını, barış görüşmeleri ile bunun çözülebileceğini söylemeye çalışıyoruz. ABD Başkanı Donald Trump ve ekibi, Başbakan İmran Han'ı hedefe aldılar ve başbakanımızı terörizme destek vermekle suçluyorlar. Çünkü ABD Başkanı ve ekibi, ülkesinde başarılı olan liderlere karşı sürekli olarak operasyon düzenliyor. Bu sadece Pakistan'ın sorunu veya Türkiye'nin sorunu değil. Bu tüm dünyanın sorunu ve tüm dünya halkları olarak ABD'nin bu tavrına karşı bir duruş sergilemek zorundayız. Bu bizim sorumluluğumuzdur, bu Allah'ın ve Peygamber'in bizden istediği şeydir."

Afridi, ölümle, açıklıkla, göçle karşı karşıya kalan Suriyeliler adına artık zalimlere karşı bir duruş sergilenmesinin zorunlu olduğuna vurgu yaparak, "Bir mücadele, bir duruş sergilemek zorundayız. Bu Allah'ın emridir. Eğer bu yaşananlara sessiz kalırsak, bir duruş belirlemezsek Allah'a hesap vereceğiz." dedi.

"Erdoğan, ümmetin en cesur lideridir"

Türkiye ile Pakistan'ın tarihi ilişkilerinden ve Pakistan'ın İngiltere tarafından işgalinden sonra yaşananlarla ilgili anekdotlar aktaran Afridi, şöyle devam etti:

"Her bir Pakistanlı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Müslüman dünyanın, ümmetin babası gibi görüyor. Biz ülke olarak Erdoğan'ı çok seviyoruz. Ben de bir Pakistanlı olarak onunla tanışmak, onu kucaklamak istiyorum. Çünkü o bizim umudumuzdur. İş birliklerimizle geliştirdiğimiz teknolojimiz, ekonomimiz bir yana, 3 milyon Suriyeliye Türkiye'nin kapılarını açtı. Tüm İslam dünyası sessiz kalırken, o bu insanlara kapılarını açtı, sahip çıktı. Çünkü Erdoğan, Müslüman ümmetin en cesur lideridir.

Artık Ankara, İstanbul ve İslamabad tüm Müslüman ümmetinin bir araya gelmesine çok büyük katkıda bulunacak. Türkiye ve Pakistan İslam dünyasında yaşanan bu zilleti ortadan kaldıracak ve ümmetin kurtuluşunu sağlayacak inşallah. Çünkü dünyaya ve İslam ümmetine karşı sorumluluklarımız var. Sadece Allah'a karşı sorumluluğumuzu ve kendimize olan inancımızı kaybetmememiz lazım. Ben inanıyorum ki gelecek bizim olacak."

"FETÖ'nün okulları geri alma talebi mahkemece reddedildi"

Afridi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Pakistan'daki okullarını geri alma başvurusuyla ilgili kendisine yöneltilen bir soru üzerine, "Pakistan Anayasa Mahkemesi, FETÖ'yü terör örgütü ilan etti ve okullarını devretti. FETÖ konusunda net bir duruş sergileyen tek ülke Pakistan'dır. Örgütün, okulların geri alınması ile ilgili başvurusu, aynı şekilde Pakistan Anayasa Mahkemesi'nce reddedildi.'' şeklinde konuştu.Prof. Dr. Mehmet Bulut Pakistan İçişleri Bakanı Şehriyar Han Afridi Pakistan İçişleri Bakanı Şehriyar Han Afridi Pakistan İçişleri Bakanı Şehriyar Han Afridi Pakistan İçişleri Bakanı Şehriyar Han Afridi Pakistan İçişleri Bakanı Şehriyar Han Afridi (ödül)

Etkinlikler


A Political Assassination on The Bosphorus and A Siege in The Gulf: A Geopolitical Perspective

16.11.2018 12:04:14

Continuing with its academic engagements, the Center for Islam and Global Affairs (CIGA) is hosting an extension lecture on November 21, 201...

The Geopolitics of the Kashmir Dispute and Its Future Prospects

30.11.2018 14:25:53

The Center for Islam and Global Affairs (CIGA) is hosting a seminar to discuss the Kashmir dispute which will be addressed by renowned Unite...

From Colonization to Clash of Civilization: Synthesizing the Relationship with the West

13.12.2018 13:19:01

As part of its annual academic calendar activities, the Center for Islam and Global Affairs (CIGA) is hosting a seminar titled "From Coloniz...

Symposium The Challenges and Future Prospects of Mosul and its Environs

20.2.2019 10:22:09

Following the fall of the Ottoman Empire, the borders of the Middle East were drawn by the allied powers within the nation-state model, whic...

The Maqasid Approach: Towards a Renewal of Islamic Thought

5.3.2019 12:09:39

The Center for Islam and Global Affairs (CIGA) is hosting a seminar to discuss the “Maqasid Approach” towards revival of Islamic Thought....

The Future of the Arab Spring in the Age of Trumpism and Authoritarianism

14.3.2019 13:56:10

The Center for Islam and Global Affairs (CIGA) is hosting a seminar to discuss the Arab Spring and its future....

New Constitutional Amendments in Egypt: Causes and Consequences

18.3.2019 06:42:32

​The Center for Islam and Global Affairs (CIGA), in association with Aljazeera Centre for Studies and Aljazeera Mubasher, is hosting a semin...