Antenler ve Propagasyon Laboratuvarı

Ürettiği projelerle bölgenin araştırma-geliştirme merkezlerinden biri olma vizyonuyla hareket eden İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde Antenler ve Propagasyon Laboratuvarı faaliyete başladı. İZÜ’nün Halkalı’da bulunan merkez kampüsünde açılan bu laboratuvarda hem iç mekân hem de dış mekânlarda kullanılan verici/alıcı anten ve cihazların performans testleri yapılabiliyor. Antenler ve Propagasyon Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen testler Yrd. Doç. Dr. Gökhan Erdemir ve Yrd. Doç. Dr. Aydın Tarık Zengin tarafından gerçekleştiriliyor.

Ülkemiz endüstrisinde eksikliği hissedilen Pasif İntermodülasyon testleri Türkiye'de ilk kez İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi bünyesinde bulunan Antenler ve Propagasyon Laboratuvarı’nda yapılmaya başlandı. Yapılan bu çalışma telekomünikasyon firmaları tarafından ilgiyle karşılandı. Laboratuvarda Pasif İntermodülasyon testlerinin yanı sıra VSWR ve İzolasyon Testleri de yapılmaktadır.

İletişim teknolojilerinin temel yapı taşı olan anten performanslarının iyileştirilmesiyle, kesintisiz ve hızlı veri transferi sağlanması amaçlanmakta. Operatörlerin testlerden yüksek değerlerle geçen antenleri tercih etmesiyle daha hızlı mobil internet ve kesintisiz konuşma sağlanması hedefleniyor. Halihazırda 3G ve 4.5G teknolojilerinin sunduğu ve yakın gelecekte de 5G teknolojisi ile kapasitesi artırılacak olan hızlı mobil veri transferi sistemlerinin temelini teşkil eden verici antenlerin performansı çok büyük önem kazanmakta. Vericilerin hem en yüksek hızda veri transferi yapması, hem çevre şartlarından en az şekilde etkilenmesi, hem de insan sağlığına en az seviyede zarar vermesi gerekmekte. Bu amaçla laboratuvarda dış ortamdaki sinyallerden etkilenmeyecek şekilde bir test ortamı oluşturularak sinyal yayıcı her tür cihazın testleri yapılmakta.

Mühendislik Fakültesi öğrencilerine de deneyim kazandıracak laboratuvarda özellikle Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencileri haberleşme teknolojileri alanında testler yaparak beceri kazanacak. Üniversitemizin mühendislik alanında öne çıkan projelerinden biri olan Antenler ve Propagasyon Laboratuvarı telekomünikasyon endüstrisinde görev alacak mühendislerin eğitimine katkı sağlayarak nitelikli iş gücüne katkı sağlayacak.

Laboratuvar Ekipmanları :

Antenna Test Chamber:

Antenna Test Chamber 

Anten testlerinin yapılabilmesi yalıtılmış bir alan oluşturur. Dışarıdan gelen elektromanyetik sinyalleri engelleyerek testi yapılacak ekipmanın bu sinyallerden etkilenmesini önler. Aynı zamanda test sırasında oluşan kuvvetli elektromanyetik dalgaların, test ortamı dışına çıkmasını engeller.

Agilent Technologies Network Analyzer:

  Agilent Technologies Network Analyzer

Network analizörü, test edilecek sistemin girişine değeri, genliği ve fazı bilinen bir sinyal uygulayarak çıkışındaki sistem yapısını analiz eder. Bir sinyal üreteci ve 2 adet alıcı içerir. Üretilen sinyalin ne kadarının test edilen sistem üzerinde bozulduğunu ve gecikmeye uğradığını analiz edilebilir.

Rosenberger Passive Intermodulation Analyzer:

 Rosenberger Passive Intermodulation Analyzer 

Bağlantı konnecktörleri, antenler ve kablolar gibi pasif elemanlar üzerindeki intermodülasyon karakteristiklerini analiz eder. İletişim altyapılarının kurulmasında, hızlı ve kesintisiz iletişim sağlanmasında bu elemanların intermodülasyon karakteristikleri oldukça önemlidir. Cihazda 2 kanallı 20W gücünde bir sinyal üreteci ve farklı frekanslarda filtreler bulunur. Bu frekanslarda sinyaller üreterek pasif elemanlar üzerindeki etkisini test eder.