Sıkça Sorulan Sorular


İZÜ, İlim Yayma Vakfı tarafından 2010 yılında kurulmuş bir vakıf üniversitesidir.
- Üniversitemiz, 2011-2012 Akademik yılında ilk öğrencilerini alarak eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamıştır.
- 2015 yılında 4 eğitim-öğretim yılını tamamlamış ve ilk mezunlarını vermiştir.
Üniversitemiz bünyesinde 8 fakülte, 30 bölüm ve 2 enstitü bulunmaktadır.
Üniversitemizin Merkez Kampüsü Halkalı’dadır. Tüm lisans programlarında eğitim-öğretim faaliyetleri Halkalı Kampüsünde yapılmaktadır. Eyüp ve Fındıklı Yerleşkelerimiz ise lisansüstü eğitim ve Sürekli Eğitim Merkezi olarak faaliyet göstermektedir. İZÜ’de yüksekokul ve ön lisans programları bulunmamaktadır.
Hayır. Özel Yetenek sınavı ile öğrenci alımımız yoktur. Tüm lisans programlarımızda YGS veya LYS ile öğrenci alımı yapılmaktadır.
Hayır, mümkün değil. Üniversitemizin tüm lisans programlarına öğrenci kabulü, ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme ile yapılmaktadır. Sadece yabancı uyruklu öğrenciler, farklı bir sistemle yerleştirilmektedirler.
Evet. ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme sınav sonucuna göre üniversitemiz lisans programlarının %25 veya %50 burslu programlarını ilk beş (5) tercihi arasında yapan ve bu tercihlerinden birine yerleştirilen öğrencilerden;
•%25 burslu olanların burs oranı %30’a,
•%50 burslu olanların burs oranı ise %55’e yükseltilir.
Yani ek %5 burs sağlanmış olur.
Cep Harçlığı, öğrencilere 9 ay süreyle verilen nakit bursunu; Konukevi Bursu, dört kişilik odalarda %25’ten %75’e varan oranlarda konaklama bursunu; Yemek Bursu, Eğitim-Öğretim günlerinde yalnızca öğle yemeği bursunu kapsamaktadır. Destek Bursları her yıl başvurular sonucunda belirlenen kontenjan dâhilinde ihtiyaç sahibi öğrencilere verilir.
Üniversitede verilen tam ve kısmi burslar karşılıksız olup, öğrencinin normal öğrenim süresince (4 yıl), not ortalaması veya ders geçme gibi başarı şartları aranmaksızın devam eder ve varsa zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfını (1 yıl) kapsar. (Bakınız: Burs Yönetmeliği -Madde 14)
(MF) ve (TM) puan türlerinde, 10.001 ile 30.000 arasına girenlere; (TS) ve (YGS) puan türlerinde, 5.001-10.000 arasına girenlere ve Dil puan türlerinde, 501-750 arasına girenlere Üniversitemiz konukevlerinde ücretsiz konaklama imkânı sağlanır, Üniversitemiz konukevlerinde yer kalmaması halinde bu öğrencilere 9 ay süre ile aylık 450 TL. konukevi ücreti desteği verilir.
- Üniversitemize yatay geçiş yapacak öğrencilere TAM BURS imkânı.
Üniversitemiz lisans programlarına yatay geçiş yapmak isteyen öğrencinin daha önceki lisans programına kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, üniversitemizde geçiş yapmak istediği lisans programının aynı yıldaki tam veya kısmi burslu programının taban puanına eşit veya yüksek ise; öğrenci Üniversitemizde geçiş yapmak istediği lisans programının ilgili yıldaki ÖSYS Puanı’nın karşılık geldiği tam veya kısmi burslu programa ilgili burs oranıyla yerleştirilir.
ÖSYS puanı tam veya kısmi burslu programlara yetmeyen öğrencinin öğrenim ücreti üzerinden de %25 oranında indirim yapılır.
Velisi farklı meslek gruplarından olan adaylara özel bir indirim uygulaması söz konusu değildir. Ancak terör sonucu şehit düşen asker ve emniyet mensuplarının çocukları ile terör sonucu hayatını kaybeden diğer kamu mensuplarının çocuklarına bu durumlarını belgelemeleri şartı ile ödemesi gereken eğitim-öğretim ücreti üzerinden %50 oranında indirim yapılır.
Öğrenim ücretleri her yıl üniversitemizin mütevelli heyeti tarafından maliyet artışları dikkate alınarak belirlenir.
Alınan ÖSYM Bursları Türkçe bölümlerde 4 yıl; İngilizce, %30 İngilizce ve Arapça bölümlerde ise 5 yıl geçerlidir.
Evet, aldığınız burs oranını artırabilirsiniz.
Programın ilgili yıldaki tüm derslerini almış ve bu derslerden asgari devam şartını yerine getirmiş olmak şartıyla ağırlıklı genel not ortalaması en az 3.50 ve üzeri olan ve kendi bölümündeki öğrenciler arasında ilk 5’e(beş) giren öğrenciler, izleyen akademik yılın öğrenim ücreti üzerinden %10 ile %100 arasında değişen oranlarda indirim alabilirler.
YGS-LYS Derece Bursu: 2016-ÖSYS’de dereceye girerek Üniversitemiz tam burslu lisans programlarına ÖSYM tarafından yerleştirilen ve kayıt yaptıran öğrencilere9 ay boyunca ve aylık olarak verilen nakit burstur.
Matematik-Fen (MF) ve Türkçe-Matematik (TM) puan türlerinde;
ilk 1000’egirenlere 3000 TL.,1001-2500arasına 2500 TL.,2501-5000arasına 2000 TL.,5001-7500arasına 1500 TL., 7501-10000arasına 1000 TL. nakit burs verilir.
Dil puan türlerinde;
ilk 10’agirenlere 3000 TL.,11-100’e girenlere 2500 TL.,101-200’e girenlere 2000 TL., 201-300’e girenlere 1500 TL., 301-500’e girenlere 1000 TL., nakit burs verilir.
Türkçe-Sosyal (TS) ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) puan türlerinde;
ilk 100’e girenlere 3000 TL., 101-500’e girenlere 2500 TL., 501-1000’e girenlere 2000 TL., 1001-2500’e girenlere 1500 TL., 2501-5000’e girenlere 1000 TL. nakit burs verilir.
YGS-LYS Derece Bursları zorunlu yabancı dil hazırlık öğretimi için bir, lisans öğretimi için dört yıldır. Daha önce herhangi bir yükseköğretim kurumundan lisans derecesi ile mezun olan öğrenciler YGS-LYS Derece Bursları’ndan yararlanamazlar.
Evet. Kampüste çalışmak isteyen öğrenciler haftada 10 saatte kadar üniversite bünyesindeki Kurumsal İletişim ve Tanıtım, Kütüphane ve Dokümantasyon, Personel, Öğrenci İşleri, Sağlık Kültür ve Spor, Bilgi İşlem Daire Başkanlıkları gibi bazı birimlerde çalışmak için başvuru yapabilirler.
Hayır. Öğrenciler derslerin en az %70’ine devam etmek zorundadır. Hazırlık sınıfında derse devam zorunluluğu %85’tir. Ders programına göre değişmekle birlikte hafta içi 5 gün de ders olabilir. Bu nedenle öğrencilerin ders programına göre her gün okula gelmesi gerekebilir. Derse devam şartını yerine getirmeyen öğrenciler devamsızlıktan kalırlar ve o dersi tekrar almak ve geçmek zorundadırlar.
Yerleştiği programın zorunlu hazırlık sınıfında başarısız olan ve ilişiği kesilen öğrenciler kendi yükseköğretim kurumlarında öğretim dili Türkçe olan eşdeğer bir programa kayıt yaptırabilirler.
Ayrıca bu öğrenciler, kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumunda eşdeğer program bulunmaması halinde, talep etmeleri durumunda Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından bir defaya mahsus olmak üzere kayıt yaptırıldığı yıl itibariyle, öğrencinin üniversiteye giriş puanının, yerleştirileceği programa kayıt yaptırmak için aranan taban puanından düşük olmaması şartıyla, öğretim dili Türkçe olan programlardan birine merkezi olarak yerleştirilebilirler.
Zorunlu hazırlık sınıfından muaf olabilmek için öğrenci İngilizce yeterliliğini belgelendirmek zorundadır. TOEFL ve IBT 90, YDS 75 puan ve üzerinde bir skor muafiyet için yeterlidir. Başka bir üniversitenin İngilizce hazırlık sınıfını B2 seviyesine eşdeğer ve üzerinde bir seviyede bitirdiğini belgeleyen öğrenciler zorunlu İngilizce hazırlık sınıfından muaf tutulurlar.
Evet. Sefaköy Metrobüs, Başakşehir, Marmaray ve metroya sabah ve akşam saatlerinde ring servislerimiz mevcuttur. Servislerimiz Sabah 08:30, öğle 14:30, Akşam 16:30 saatlerinde hizmet vermektedir. Semtlere servis imkânımız yoktur.
Kampüsteki kız yurdumuzun kapasitesi 267 kişilik, erkek yurdumuzun kapasitesi ise 275 kişiliktir. Ayrıca TÜRGEV'in Başakşehir'deki yurdunda 300 kişilik kız öğrenci kontenjanımız bulunmaktadır. Talebin daha fazla olması durumunda, kapasitemiz sınırlı olduğu için her öğrenciye kalacak yer sağlama sözü veremiyoruz.
Hayır. Öğrenim ücreti dışında bir harç ücretimiz yok.
Hayır. Vakıf üniversitesi öğrencileri Öğrenim Kredisi veya Başbakanlık Bursu alabilmektedirler.
“Paraf, Bonus, Maksimum veya World” özellikli kredi kartları kullanılarak veya “Albaraka Türk, Kuveyt Türk veya Halk Bank” katılım bankalarının en yakın şubelerine gidilerek peşin ya da 10 taksite kadar taksitlendirilerek ödenebilir.
Ödemelerimiz yıllık 10 takside bölünüyor. Bunun için ücrete herhangi bir vade farkı eklenmiyor. Ücretlerimiz 10 taksitte ödenecek şekilde ayarlanıyor.
Hayır. Üniversitemizde tüm ödemeler ve taksitlendirme işlemleri bankalar üzerinden yapılmaktadır. Elden ödeme veya senet-çek ile ödeme seçeneklerimiz bulunmamaktadır.
Kariyer Merkezimiz, ilgili Bölüm Başkanlıklarımız ve Dekanlıklarımız öğrencilerimize bu konuda destek olmaktadır. Ama bu iş garantisi anlamına gelmemektedir.
• İZÜ, Başarıya Burs Sözü:
Tüm öğrencilerimiz bursludur. Ücretli kontenjanımız bulunmamaktadır.
• 3 Dil Projesi:
Üniversitemizin bütün öğrencileri faydalanabileceği İngilizce, Arapça, Osmanlıca, Rusça, Çince ve İspanyolca dil eğitimlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirler. Amacımız öğrencilerimizin geleneğin ve geleceğin dilleri olan en az üç dil ile mezun olmalarını sağlamak.
• Uluslararası Üniversite:
- 3+2 program ile isteyen tüm öğrencilerimiz, lisans eğitiminin ilk 3 yılını İZÜ’de tamamlayıp, iki yıllık eğitim için Mary Washington Üniversitesi’ne gidecek. 3+2 programını tamamlayan tüm öğrenciler, İZÜ’den lisans Mary Washington Üniversitesi’nden ise yüksek lisans ile mezun olacak. Öğrenciler, 5 yıllık eğitim sonunda Türkiye’den lisans, Amerika’dan yüksek lisans diploması edinecekler.
- Amerika, Avrupa, Uzak Doğu ve Orta Doğu’dan birçok üniversite ile yapılan ikili anlaşmalar.
- Erasmus, Farabi ve Mevlana Değişim Programları.
• Kent İçinde Bir Kampüs Üniversitesi:
İstanbul’un merkezi konumunda bulunan metrobüs, havaalanı, otogar, E-5 ve TEM otoyolları gibi önemli noktalara yakın 650 dönümlük büyük ve yeşil bir kampüsümüz bulunmaktadır.
• Çift anadal ve yandal programlarımız ücretsizdir.
• Araştırma ve Proje Üniversitesi:
- Lisanstan fazla sayıda yüksek lisans programımız var, araştırma üniversitesiyiz.
• Gerçek bir vakıf üniversitesiyiz. Kar amacı gütmüyoruz.
• İlim Yayma Vakfı ve Üniversite Mütevelli Heyetimizin eğitimdeki tecrübeleri ile üniversitenin gelişimine yön veriyoruz.
Detaylı bilgi için Kurumsal İletişim ve Tanıtım Daire Başkanlığı Çözüm Merkezi’ni arayınız: 444 97 98
PAYLAŞ :

"Kent İçinde Bir Kampüs Üniversitesi"