Yabancılar için Türkçe Eğitimi


Ön Kayıt için Tıklayınız. / click for pre-registration

 

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ
TÜRKÇE EĞİTİMİ VE ÖĞRETİMİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (İZÜTEM)

 

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Türkçe Eğitimi ve Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (İZÜTEM) uluslararası öğrencilere haftaiçi ve haftasonu Türkçe dil kursları sunmaktadır.


Uluslararası bir üniversite kampüsünde, sıcak ve samimi bir havada yabancı dil olarak Türkçe öğrenmek isteyenleri kucaklayan İZÜTEM, Türkçe öğretmek konusunda iddialıdır. İZÜTEM, ikinci dil öğretiminde ortaya konan en yeni metotları takip eden tecrübeli hocaları ve bu metotlara göre oluşturulmuş kaynak kitaplar ile bütün öğrencilerine ihtiyacı olan Türkçeyi öğretir.


İZÜTEM’de yılın her döneminde A1, A2, B1 ve B2, C1, C2 seviyelerinde eğitim verilmektedir. Dersler, hafta içi ve hafta sonu yapılmakta  her kur yaklaşık 8 hafta (140 saat) sürmektedir. 


İZÜTEM’de görev yapan tüm öğretim görevlileri üniversitelerin Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği bölümleri mezunudur. Çoğu öğretim görevlimiz yüksek lisans ve doktora programlarını bitirmiş veya bunlara  devam etmektedir. İZÜTEM’de her sınıf için bir danışman hoca atanmakta ve öğrenciler istedikleri zaman danışmanlarıyla bire bir görüşme yapabilmektedir.


İZÜTEM’de tematik öğretim esastır. İZÜTEM hocaları tarafından geliştirilen ders materyalleri, temaların günlük hayatta gerekliliği ve temaların birbirleriyle ilişkileri esas alınarak oluşturulur. Böylece öğrenciler birbiriyle ilişkili kelime ve kavramları bir arada öğrenir. İZÜTEM’de öğrenme sürecinde bilişim teknolojileri yoğun kullanılarak bilgiler öğrenciye görsel, işitsel ve yazılı olarak sunulmakta, öğrenciler, bir eğlence havasında geçen derslerde kolayca Türkçe öğrenebilmektedir. 
İZÜTEM’de sosyal etkinlikler ders içi ve dışı olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Ders içi etkinlikler kapsamında konuşma dersleri, deyim ve atasözü dersleri, sinema saatleri, yazı dersleri gibi farklı programlar hazırlanırken ders dışı etkinlikler olarak İstanbul’un tarihi ve kültürel mekânlarına geziler düzenlenmekte, kahvaltılar, doğa gezileri ve piknikler yapılmaktadır.
 

EĞİTİM DETAYLARI:

Kimler Katılabilir: Türkçeyi ilk defa öğrenecekler için.

Katılımcı Sayısı: 15

Eğitimin Başlangıç Tarihi: 

Eğitim Gün ve Saatleri: Hafta içi her gün 10:00 - 14:00 

Eğitim Süresi: 140 saat (8 hafta)

Eğitimin Amacı: Kişinin bilinen, olağan ifadeleri ve çok basit cümleleri anlayabilmesini, kullanabilmesini, somut ihtiyaçlarını karşılamasını, kendini ve başkalarını tanıtabilmesini, başkalarına temel ihtiyaçlarıyla ilgili sorular sorabilmesini sağlamak.

Eğitimin İçeriği:  Temel bazı kavramların dışında (Selamlaşma, tanışma, sayılar,  zaman ifadeleri, giyecekler, yiyecekler, meslekler basit telefon görüşmeleri, Problemler hakkında basit düzeyde fikir alışverişi, randevulaşma, planlama yapma vb.) ders içinde ve dışında ekstra konuşma, dinleme yazma ve okuma pratikleri

Sınav: 140 saat sonunda 4 dil beceri alanından (Dinleme, Okuma, Konuşma, Yazma) yapılır. Sınavda dört alanın her biri 25 puan olarak değerlendirilir. Bir alandan en az 15 puan alamayanlar o kuru başaramamış kabul edilir.

Devam Zorunluluğu: Eğitimde %80 devam zorunluluğunun yerine getirilmesi gerekmektedir. 

Sertifika veya Katılım Belgesi: Program sonunda katılımcılar İZÜSEM ve İZÜTEM onaylı sertifika almaya hak kazanır.   

Eğitim Ücreti: 1000 ₺

Eğitim Yeri: İZÜ Halkalı, Fındıklı, Altunizade Yerleşkeleri

Kesin kayıt ve ödeme bilgileri için irtibat no: 

Muhammed Zengin 0 (212) 692 97 92

Oğuz Alp Dedeoğlu 0 (212) 692 97 82

 

NOT: 

*İZÜSEM, programların duyuru ve uygulama aşamalarında gerekli gördüğü her türlü değişikliği yapma hakkına sahiptir.

*İlgili programın kontenjanı sınırlı olduğundan, İZÜSEM tarafından kesin kayıt hakkı tanınan ve eğitim programı ödemesini gerçekleştiren katılımcılardan; ilgili programın başlama tarihinden 2 hafta öncesine kadar İZÜSEM'e programa katılamayacağına dair yazılı başvuruda bulunanlar hariç katılımcının programa katılıp katılmamasına bakılmaksızın herhangi bir geri ücret ödemesi yapılmayacaktır.
 
*Eğitim grupları kesin kayıt döneminde katılımcı sayısına göre belirlenecektir.   

"Kent İçinde Bir Kampüs Üniversitesi"