İZÜSEM Bilim Teknoloji ve Üretkenlik Atölyeleri Kış Okulu


 
Kimler Katılabilir: 7- 12 yaş çocukları
 
Katılımcı Sayısı: 15-20 kişi aralığında
 
Son Başvuru Tarihi: 13 Ocak 2017
 
Eğitimin Başlangıç Tarihi:  23 Ocak 2017
 
Eğitim süresi:  30 saat
 
Eğitim Gün ve Saatleri:  23-27 Ocak 2017 tarihleri arasında hafta içi günleri, saat 10:00 – 16:00 arası 
 
Eğitim Ücreti: 750₺
 
Eğitimin Amacı:  İnsanların günlük yaşamında karşılaştığı birçok olayın temelinde fizik bilimi konuları rol almaktadır. Çocuklar bu olayları algılayabilmeleri ve insanların hayatında her geçen gün daha önemli bir yer kazanan teknolojik gelişmeleri yorumlayabilmeleri için temel fizik bilimi ve bilimsel süreç becerilerine sahip olmalıdırlar. Ekonominin teknoloji ile iç içe olduğu bir dönemde, bilimi ve üretmeyi seven bir gençlik, her ülkenin sosyoekonomik yükselişinin önemli bir parçasıdır. Üretkenlik ruhunu çocuklarda geliştirmek onların bağımsız, özgüveni yüksek ve sosyal yönden becerilerini geliştirmiş bireler olarak yetişmelerinde önemli bir pay sahibidir. İZÜSEM Bilim ve üretkenlik atölyeleri doğuştan merak ve üretici kimliği taşıyan çocuklarımıza bilim ve üretmeği sevdirmeği aynı zamanda bilimsel süreç becerilerini kazandırmayı hedeflemektedir.
 
Yaz dönemi aktivitelerimiz aşağıdaki atölyeleri içermektedir:
 
1. Model Uçak Atölyesi
2. Basit Makineler Atölyesi
3. Temel Elektronik Atölyesi
4. Enerji Dönüşümü ve Yenilenebilir Enerjiler
 
1. Model Uçak Atölyesi
Havacılık meraklıları ve bu alanın bilimsel temellerini merak edenler eğlenceli bir uygulama ortamında kendi uçaklarını yapıyorlar. Gerçek uçakların yapımında dikkate alınan aerodinamik kuralları atölyede üretilecek model uçağımızda uygulanacaktır. Uçaklarımızın strüktürü balsa adlı özel bir ağaç türünden yapılmaktadır. Pervane ise dönme küvetini kurulmuş lastikten alıyor. Havacılık tutkunları ile beraber el becerilerini geliştirmek isteyen veya modelciliği seven tüm çocukları eğlenceli ve eğitici bir aktivite gerçekleştirmek için bekleriz.
 
2. Basit Makineler Atölyesi
Eğer makinelerin çalışma prensiplerini merak ediyorsanız bu atölye tam sizin için. Çocuklar makinelerin çalışma mekanizmalarının bilimsel yönlerine hakim olarak kendi makinelerini üretiyorlar. Minik robotlar, kaldıraçlar ve elektrik üreten küçük jeneratörler bunlardan bazıları. 
 
3. Temel Elektronik Atölyesi
Teknoloji ürünlerinin bir çocuğunda devreler önemli bir rol almaktadırlar. Onlarca farklı unsurları içeren ve çoğu zaman büyüleyici bir karmaşığa sahip olan bu devrelerin temel çalışma mantıkları nelerdir? Nasıl bir devre yapabiliriz ve bunun için nelere ihtiyacımız var? Tüm bu soruların cevabını Temel Elektronik Atölyesinde bulabilirsiniz.
 
4. Enerji Dönüşümü ve Yenilenebilir Enerjiler
Enerji nedir? Çeşitleri nelerdir? Kocaman şehirlerin enerjisi nasıl temin edilir? Elektrik nasıl üretilir? Acaba biz atölye ortamında elektrik üretebilen bir makine yapabilir miyiz?  Bu soruları ve daha fazlasını yanıtlamak için kullanacağımız eğitici setler ile beraber çeşitli deneyler yapacağız. Aynı zamanda yenilenebilir enerjiler hakkında çocukları bilgilendirmekle beraber bu enerjileri kullanarak başka enerji çeşitlerine dönüştüreceğiz. 
 
 
Devam Zorunluluğu: %80 devam zorunluluğu vardır.
 
Sertifika / Katılım Belgesi: Katılım Belgesi
 
Eğitim Yeri:   İZÜ Halkalı Kampüs
 
Kesin kayıt ve ödeme bilgileri için irtibat no:
Muhammed Zengin 0 (212) 692 97 92 
Oğuz Alp Dedeoğlu 0 (212) 692 97 82
 
* İZÜ Mensuplarının çocuklarına yönelik kişi başı katılım ücreti 350₺ (Kdv Dahil) indirimli olarak uygulanacaktır.
 
 NOT: 
 
*İZÜSEM, programların duyuru ve uygulama aşamalarında gerekli gördüğü her türlü değişikliği yapma hakkına sahiptir.
 
*İlgili programın kontenjanı sınırlı olduğundan, İZÜSEM tarafından kesin kayıt hakkı tanınan ve eğitim programı ödemesini gerçekleştiren katılımcılardan; ilgili programın başlama tarihinden 2 hafta öncesine kadar İZÜSEM'e programa katılamayacağına dair yazılı başvuruda bulunanlar hariç katılımcının programa katılıp katılmamasına bakılmaksızın herhangi bir geri ücret ödemesi yapılmayacaktır.
 
*Eğitim grupları kesin kayıt döneminde katılımcı sayısına göre belirlenecektir.   
 
 
 

"Kent İçinde Bir Kampüs Üniversitesi"