Çocuklara Yönelik Değerlendirme Testleri Uygulayıcı Sertifika Eğitimi


Kimler Katılabilir:  Alanda çalışan sosyal hizmet uzmanları, çocuk gelişimi uzmanları, okul öncesi öğretmenleri ve bu alanlardan birinde  eğitimine devam eden son sınıf lisans ve lisansüstü üniversite öğrencileri çalışmaya katılabilirler.
 
Katılımcı Sayısı: 20
  
Eğitimin Başlangıç Tarihi:  
 
Eğitim Süresi:  2 gün toplam 16 saat 
 
Eğitim Gün ve Saatleri:  09:00-17:00
  
 
Eğitimin Amacı:  Katılımcı grubun çocuklara uygulanan testlere ilişkin içerik,  uygulama,  değerlendirme, yorumlama ve raporlama yeterliliğine sahip olmalarını sağlamak. 
 
Eğitimin İçeriği: Eğitim süresince 10 test verilecektir. 
İçerik
1. Bender-Gestalt Testi: 
5-11 yaş arasındaki bireylere uygulanan bireysel zeka testi olarak kullanılır.
Bu test, Zekânın Görsel devinimsel motor algılamasında gerilik, regresyon, fonksiyon kaybı ve organik beyin hasarlarını saptamak amacıyla kullanılmaktadır. 
2. Gesell Gelişim Testi
3-7 yaş arasındaki gruba uygulanmaktadır. Çocuklarda motor beceri, görsel algı, görsel hafıza, el-göz koordinasyonu, küçük kas becerilerini ölçer. Kısa süreli hafızayı değerlendirir. Buradan elde edilen sonuca bakılarak kabaca IQ seviyesine ulaşılır.
3. Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi
5 yaş 6 ay ile 6 yaş 0 ay arsındaki çocuklara uygulanabilen, çocuğun ilkokula başlamaya hazır olup olmadığını ölçen, bir okul olgunluk testidir. Çocukların görsel algılarını değerlendirmeye yardımcı olan bir algı testidir. El-Göz Koordinasyonu, Şekil-Zemin Ayırımı, Algılama Sabitliği (Şekil Değişmezliği ), Mekânla Konumun Algılanması (Uzaydaki Pozisyon) ,Mekân İlişkilerinin (Uzay ilişkilerinin) Algılanması olmak üzere 5 algısal beceriyi ölçer.
4. Ankara Gelişim Envanteri
0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimi bu testte 4 farklı alanda incelenmektedir. Çocuğun becerilerini değerlendirmeye yöneliktir.
5. Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
5-6 yaş arasındaki bireylere uygulanan kişinin ilkokula başlamak için hazır, verilen yönergeleri anlayan ve uygulamayı başarabilen durumda olup olmadığını belirleyebilmek için uygulanır. 
6. Okula Hazırlık Testi
6 yaş 4 ay öncesinde (zeka testinin alt sınır yaşı olması dolayısıyla) anasınıfında zorlanma yaşayan ve ilkokula başlamasında tereddüt edilen çocukların temel bilgi ve becerilerini sınamaya yarar. Çocukların okula, okulun gerektirdiği kurallara ve öğrenmeye hazır olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan bir testtir.
7. PeaBody Kelime Resim Testi
2,5-18 yaş arasındaki bireylere uygulanmaktadır. Çocuğun dil gelişimini ölçmek amacıyla uygulanan bireysel uygulanan bir gelişim testtir.
8. Louisa Duss Psikanalitik Hikâyeler Testi 
Louisa Duss  psikanalitik hikâyeler testi 10 ayrı kısa hikâyeden oluşan, çocukların sorunlarını çözümlemek ve anlayabilmek için hazırlanmış tekniklerin gelişmişlerinden biridir. 
9. Good Enough – Harris Bir İnsan Çiz Testi
7,8 ve 9 yaş çocuklarına uygulanabilir. Zekayı ölçmek amacıyla geliştirilen testin iki alt testi vardır. 
10. Amerika P.D. Hiperaktivite Ölçeği
 
Devam Zorunluluğu: Var 
 
Sertifika veya Katılım Belgesi:Eğitim sonunda katılımcılara İZUSEM İZUÇEM  onaylı Katılım Sertifikası verilecektir. Uygulamaları değerlendirme kurulunda onaylanan katılımcılara ayrıca “Uygulayıcı Yeterlilik Sertifikası” verilecektir.
 
Eğitim Ücreti: 750₺
 
Eğitim Materyalleri: Test materyalleri katılımcılara ücretsiz olarak verilecektir.
 
Eğitim Yeri:   İZÜ Halkalı Yerleşkesi / İZÜSEM 
 
Eğitmen:  Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Çiğdem Umar
 
NOT:
 
* İZÜSEM, programların duyuru ve uygulama aşamalarında gerekli gördüğü her türlü değişikliği yapma hakkına sahiptir.
 
* İlgili programın kontenjanı sınırlı olduğundan, İZÜSEM tarafından kesin kayıt hakkı tanınan ve eğitim programı ödemesini gerçekleştiren katılımcılardan; ilgili programın başlama tarihinden 2 hafta öncesine kadar İZÜSEM'e programa katılamayacağına dair yazılı başvuruda bulunanlar hariç katılımcının programa katılıp katılmamasına bakılmaksızın herhangi bir geri ücret ödemesi yapılmayacaktır.
 
 

 

"Kent İçinde Bir Kampüs Üniversitesi"