e-Kütüphane


Ulakbim–Ebsco Ortak Keşif Aracı  /  ULAKBİM

Ulakbim tarafından araştırmacıların kullanımına sunulan elektronik veri tabanlarının tamamı ile Ebsco firmasına ait kaynakların birlikte taranması için hazırlanmış keşif aracıdır.

Hiperkitap

Türkiye’nin ilk Türkçe e-kitap veri tabanıdır. 10.000’den fazla e-kitap bulunmaktadır. Yapı Kredi, Türk Edebiyatı Vakfı, Beta gibi Türkiye’nin önde gelen 220 yayınevinin kitapları bulunmaktadır.

İZÜ Açık Erişim Sistemi (DSpace)

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Açık Erişim Sistemi ile üniversitemiz tarafından yayınlanıp açık erişime sunulan dergi ve kitapların tam metinlerine ulaşılabilir.

ScienceDirect

ScienceDirect bir çok alanı kapsayan toplam 2261 online dergi içermektedir.

Press Reader Gazete/Dergi Veritabani

Her gün 100 farklı ülkeden, 60 dilde, yaklasik 4,000 günluk gazete ve dergiye tam sayfa ulaşabileceğiniz bir veri tabanıdır. Orjinal  baskısıyla aynı günde gazete ve dergileri inceleyebilirsiniz. Günlük gazetenin yanında, geriye dönük olarak 90 günlük arşivine de ulaşma imkanı sunulmaktadır.

 New York Times

“New York Times” gazetesini online olarak okuyabilirsiniz. Gerekli olan “Kullanıcı adı” ve “Şifre” Kütüphane’den temin edilebilir.

 The Economist

“The Economist” dergisini online olarak okuyabilirsiniz. Gerekli olan “Kullanıcı adı” ve “Şifre” Kütüphane’den temin edilebilir.

American Journal of Clinical Nutrition

Online olarak derginin 1958'den günümüze kadar olan sayılarına ulaşabilirsiniz.

Cambridge Journals Online

Cambridge University Press yayınevinin e-dergi kaynağı olan Cambridge Journals Online Sosyal ve Beşeri Bilimler, Fen, Teknoloji, Sağlık Bilimleri gibi pek çok alanı kapsayan toplam 332 online dergi içermektedir. 1997 yılından günümüze kadarki içeriğe tam metin erişim mümkündür.

Oxford Journals Online

Bünyesinde 300’e yakın akademik dergi bulunan, kendi alanında önemli bir yere sahip olan “Oxford Journals Online” elektronik veri tabanı Üniversitemizde araştırmacıların kullanımına açılmıştır. “Journals A-Z” linkine tıkladığımızda, alfabetik olarak gelen listeden seçeceğimiz dergilerin son sayıları da dahil tüm koleksiyonuna erişmemiz mümkündür. Konu başlığı ya da, anahtar kelime ile makale aramak istediğimizde “search, ya da advanced search” kısımlarını kullanmamız gerekmektedir.

     JSTOR

JSTOR veri tabanı sanat, edebiyat, tarih, felsefe, sosyoloji, hukuk gibi konularda önemli sayıda bilimsel dergilere erişim sağlamaktadır. Üniversitemiz dahilinde kullanıma açılmıştır.

Not: JSTOR veri tabanı kullanabilmeniz için gerekli olan kullanıcı adı ve şifrenizi kütüphaneden temin edebilirsiniz.

eBook Academic Collection

Her konuda 130.000 civarında akademik kitap bulunan, geniş kapsamlı bir veri tabanıdır. Kitaplara tam metin olarak erişim mümkündür.  

Education Source   

Eğitim ve ilişkili olduğu konularda öğrencilerin, öğretim elemanlarının ve konunun politikasıyla uğraşanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazırlanmış, geniş kapsamlı bir veri tabanıdır. İçeriğinde 1.700'den fazla dergi; 550 kitap, konferans bildirileri; kitap eleştirileri de dahil olmak üzere 4 milyondan fazla makale tam metin olarak bulunmaktadır. Education Source, erken çocukluktan yüksek öğretime kadar; eğitimin tüm seviyelerini kapsayan ve aynı zamanda çok dilli eğitim, sağlık eğitimi vs. konuları içerir.

Scopus

En önemli uluslararası atıf dizini veri tabanlarından olan Scopus ile kampüsümüz dahilinde kullanıcı adı ve şifreye gerek kalmadan araştırma yapabilirsiniz.

Web of Science

En önemli uluslararası atıf dizini veri tabanlarından olan Web of Science ile kampüsümüz dahilinde kullanıcı adı ve şifreye gerek kalmadan araştırma yapabilirsiniz.

SOBİAD (Sosyal Bilimler Atıf Dizini)

Sobiad (Sosyal Bilimler Atıf Dizini) deneme erişimine açıldı.
Türkiye yayınlanan 307 dergiden 79.205 makalenin yer aldığı ve 1.601.525 atıfın bulunduğu bir veritabanıdır. Sobiad aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir. Sobiad veritabanında hem makale başlığında arama hem de metin içinde arama yapılabilmektedir. Sobiad, aylık düzenli olarak güncellenmekte ve dergilerin yayınlanan sayıları veritabanına eklenmektedir.

HukukTürk Türkçe Veri Tabanı

En geniş kapsamlı Türkçe Hukuk Veri Tabanları arasında olan “HukukTürk” deneme erişimine açılmıştır. Bünyesinde İçtihat Bilgi Bankası, Mevzuat Bilgi Bankası, tüm mahkeme kararları, dilekçe ve sözleşme örneklerini bulabileceğiniz Hukuk Türk veri tabanından Resmi Gazetenin tüm sayılarına da ulaşmak mümkündür.

Hein Online

En önemli uluslararası hukuk veri tabanları arasında olan Hein Online 6 Aralık 2016’ya kadar deneme erişimine açılmıştır.

e-MAREFA

Arap dünyasının akademik yayıncıları tarafından hakemli dergilerde yayınlanan tam metin makalelere, istatistiklere ve tezlere erişim imkanı sunan e-Marefa kampüs içinde deneme erişimine açılmıştır. e-Marefa deneme erişimin 1 Aralık 2016’ya kadar devam edecektir.

YÖKAKADEMİK

YÖK tarafından araştırmacıların hizmetine sunulan kaynaklara ulaşmak mümkündür.

T.C. Resmi Gazete

Resmi Gazete'nin 7/2/1921 tarihinden itibaren yayımlanan tüm sayılarına bu adresten erişebilirsiniz.

TDV İslam Ansiklopedisi

Konusunda en doğru bilgileri ihtiva eden, tamamen telif olarak hazırlanan 44 ciltlik İslam Ansiklopedisi’nin maddelerine bu linkten ulaşabilirsiniz. Madde adını bulduğumuzda, sol tarafında bulunan ikona tıklayınca ilgili metin görünmektedir. Yazının PDF formatını da görebilmemize imkan vermektedir. Herhangi bir kullanıcı adı veya şifreye gerek duymadan, internet olan her yerden kullanmak mümkündür.

İSAM KÜTÜPHANESİ VERİ TABANLARI ve DERGİSİ

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi WEB sayfasıdır. Türkiye’nin en büyük araştırma kütüphanelerinden olan İSAM Kütüphanesi’nin kataloğunu taramanın yanında, ücretsiz olarak yararlanabileceğimiz çok sayıda veri tabanına da erişmek mümkündür. İSAM yayını olan İslam Araştırmaları Dergisi’nin son 2 yılı hariç, tüm sayılarını tam metin olarak görebilirsiniz. Dokümantasyon Veri Tabanı, Kadı Sicilleri Veri Tabanı, İlahiyat Makaleler Veri Tabanı, İlahiyat Fakültesi Tezler Veri Tabanı, Osmanlıca Makaleler Veri Tabanı, Osmanlıca Risaleler Veri Tabanı, Arapça Makaleler Veri Tabanı, Osmanlı Salnameleri Veri Tabanı vs. çok sayıda kaynağı herhangi bir kullanıcı adı veya şifreye gerek duymadan, internet olan her yerden kullanmak mümkündür.

Project Gutenberg

Her konuda çok sayıda kitaba ulaşabilir ve tam metin olarak elde edebilirsiniz.

IRCICA Farabi e-Kütüphane

Türkiye’deki ilk Elektronik kütüphane uygulaması olan FARABİ’nin koleksiyonundan üye olmak şartıyla yararlanabilirsiniz. Nadir basma eserlerin çoğunlukta olduğu bir koleksiyona sahip olan Farabi’de basılı kitap okur gibi ekrandan sayfa sayfa çevirerek araştırmalarınızı yapabilir, elektronik sayfaların üzerine not alarak işaretlemeler yapabilir, çalışmalarınızı saklayabilir ve bir sonraki girişinizde araştırmanıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Directory of Open Access Journals

Her konuda çok sayıda dergiyi tarayabilir ve tam metin olarak elde edebilirsiniz.

 

"Kent İçinde Bir Kampüs Üniversitesi"