Türk Hava Yolları Cargo Başkanı'yla “Hava Kargo Sektör Trendleri"


 
İZÜ Kariyer Merkezimizin “Farkındalık ve Yetkinlik” temasıyla hazırladığı faaliyetlere devam ediyor. “İş Dünyası & Öğrenci Buluşmaları” kapsamında bu hafta Turkish Cargo Başkanı Ali Türk’ü ağırladık. Konu başlığı, Hava Kargo Sektör Trendleri olan etkinlik, 24 Şubat 2016 Çarşamba günü kampüsümüzde düzenlendi. Öğrencilerimiz, hava kargo ve lojistik sektörlerini, sektörün en büyük aktörü olan Turkish Cargo Başkanı’ndan dinleme şansı buldu.  
 
Türk Hava Yolları’nın alt markalarından biri olan Turkish Cargo Şirketinin Başkanı Ali Türk, hava kargo sektörünü ve yaptıkları faaliyetleri kapsamlı bir sunumla anlattı. Hava kargo sektöründe, sektörün en büyüğü olduklarını ifade eden Ali Türk, bu alandaki dinamikleri öğrencilerimizle paylaştı. Lojistik sektörünün önemine değinen Türk; “Türkiye’nin geleceği lojistikte. Bu sektörün büyüme potansiyeli çok yüksek. 3. Havalimanı, 3. Köprü gibi projeler de bu anlama geliyor. 2018 yılında 3: Havalimanının açılmasıyla, yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine ve 6 milyon ton kargo kapasitesine ulaşacağız. Bu önemli bir artış, ekonomimize büyük katkıları olacak. Bu projeleri hayata geçiren devlet yöneticilerimizin de amacı sektörü ve ekonomimizi büyütmektir” dedi.
 
Lojistik sektörünün gelişmesinde önem arz eden etkenleri paylaşan Ali Türk, ülkemizin bu alandaki avantajları ve dezavantajlarından bahsetti. Dünyanın ağırlık merkezinin bu sektörde en önemli etken olduğunu söyleyen Ali Türk, “Dünyanın ticaret merkezi bulunduğumuz coğrafyaya uyuyor. Merkezde olmanın, düşük maliyetle her yere ulaşmak açısından büyük önemi var. Jeopolitik sıkıntılar sektörü ve bizler olumsuz etkileyebiliyor. Buna çözüm olarak, sektörün büyüdüğü alan olan ekspres taşıyıcılık alanında büyümeyi hedefliyoruz. Bu alan sektörün büyüyen alanı çünkü internet ticareti büyük hızla gelişiyor. Biz de bu alandan pay almak yeni iş modelleri geliştiriyoruz. En son PTT ile ortak bir proje geliştirdik” dedi. 
 
Sunumu ilgiyle dinleyen öğrencilerimiz, etkinlik sonunda bolca soru sordu. Fildişi Cumhuriyeti’nden gelen girişimci ruhlu öğrencimizin, Ali Türk’e ortak proje teklifinde bulunması ve ülkesinden Türkiye’ye ihracat yapmak istediğini Türkçe olarak anlatması, salonda neşeli dakikalar yaşanmasına sebep oldu. Girişimcileri destekleyeceklerini ifade eden Turkish Cargo Başkanı Ali Türk ayrıca, Türk Hava Yolları’ndaki kariyer imkanları ve işe alım süreçlerinden bahsetti. 
 

Foto Galeri

Türk Hava Yolları Cargo Başkanı'yla “Hava Kargo Sektör Trendleri
Türk Hava Yolları Cargo Başkanı'yla “Hava Kargo Sektör Trendleri
Türk Hava Yolları Cargo Başkanı'yla “Hava Kargo Sektör Trendleri
Türk Hava Yolları Cargo Başkanı'yla “Hava Kargo Sektör Trendleri
Türk Hava Yolları Cargo Başkanı'yla “Hava Kargo Sektör Trendleri

"Kent İçinde Bir Kampüs Üniversitesi"