6. Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleştirildi


İZÜ 6. Akademik Yılı Açılış Töreni Diller Okulu Binasının Açılışıyla Gerçekleştirildi

Üniversitemiz 2016-2017 akademik yılı açılış töreni, 21 Eylül 2016 Çarşamba günü yeni yapılan diller okulunda gerçekleştirildi. Yoğun katılımın olduğu açılış töreninde, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Ak Parti İstanbul Milletvekili Nurettin Nebati,  Üniversitemiz Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ramazan Evren ve üyeleri, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut, Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Cengiz Koçak, İrfan Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Çelik, üniversitemiz öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Sosyal Hizmet İngilizce Bölümü Öğrencimiz Melek Tekdemir’in açılış konuşmasıyla başlayan program, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut, Mütevelli Heyeti Başkanımız Prof. Dr. Ramazan Evren ve İstanbul Valisi Vasip Şahin’in konuşmalarıyla devam etti.

“Bir Gencin Üniversite Okumasının Amacı, Asil Geçmişimizi Kuşanarak Aydınlık Geleceğe Yolculuk Yapmasıdır”

Öğrenciler adına açılış konuşmasını yapan Sosyal Hizmet İngilizce Bölümü öğrencimiz Melek Tekdemir konuşmasına; “Bir genç niçin üniversite eğitimi alır?” sorusunu sorarak başladı. Bir gencin üniversite okumasının amacının, asil geçmişimizi kuşanarak aydınlık geleceğe yolculuk yapmak olduğunu dile getirdi. Sorgulanmayan, bir amaca hizmet etmeyen hiçbir çabanın makul olmadığını, uzun bir sınav maratonun ardından üniversiteyi kazanmanın heyecanını anlatarak, İZÜ tanıtım günleri kapsamında üniversitemizi gördüğünü ve geldiği ilk andaki duygularını “Tarihi bir mekânda, bir efsane olan Mehmet Âkif’in 135 yıl önce eğitim aldığı bu mekânda asırlık ağaçlar arasında yürürken adeta bir rüya sahnesinde gibiydim. Yenilikçi padişah Sultan İkinci Abdülhamit’in kurduğu Halkalı Ziraat Mektebi’nde daha ilk dakikalardan itibaren bir aidiyet pelerinini almıştım üzerime” diyerek konuşmasına devam etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut, konuşmasına 15 Temmuz'da gerçekleştirilen darbe girişimine ithafen “Bundan yüzyıl önce doğdum topraklar olan Çanakkale’de bu asil milletin evlatlarının günler ve geceler süren şanlı direnişine bütün dünya tanıklık etti. Çanakkale bu asil milletin ebediyete kadar bu topraklara hakim olacağının, ezanın kıyamete kadar susturulamayacağının ve bu bayrağın bu topraklarda ebediyete kadar dalgalanacağının tüm aleme ispatıydı. Tam yüzyıl geçtikten sonra 2016’nın 15 Temmuz gecesi belki de yüzyıl önce Çanakkale’deki uzun gecelerden sonra yüzyıl boyunca yaşadığımız en uzun ve en zor gecelerden biri oldu. Bu asil millet ezanın, salanın ve bayrağın bu topraklar için ne anlama geldiğini bir kez daha dünya âleme gösterdi. Üniversitemiz olarak, darbe girişimine daha ilk andan itibaren tepkimizi koyarak karşı çıktık ve milli iradenin üzerinde hiçbir güç tanımadığımızı ifade ettik. Tatil döneminde olmamıza rağmen hocalarımız ve Merhum Akif’in ifadesiyle ‘Asım’ın Nesli’ olacak öğrenci arkadaşlarımız bu hayâsız ve pervasızca kalkışılan taşeron işgal hareketine karşı durarak yüzümüzü ağarttılar” dedi.

Prof. Dr. Bulut, “Bize katılan öğrencilerimizin yüzde 90’ı ilk iki yüz binde. İlk yüz binde ise yüzde 60’a yakın öğrencimiz var. Bu sene lisansta beş bin, lisansüstünde iki bin civarında toplam yedi bin öğrenciye ulaştık. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi emin adımlarla istikbale yürüyor. Tabi buranın en önemli misyonu öncü bir kuşak yetiştirmek. Yakın medeniyet coğrafyamız başta olmak üzere yurtdışından yüzde 10’dan fazla yabancı lisans ve lisansüstü öğrencimiz var. Yani sadece Türkiye’nin değil yakın coğrafyamızın düşünen beyinlerini, öncü kuşaklarını yetiştirmek gibi bir misyonumuz var” dedi.

“Mezun Öğrencilerimize En Az Üç Dil Öğretiyoruz”

Erdemli, toplumuyla, tarihiyle, medeniyetiyle barışık ve tâbi çağın ilmiyle donanmış en az üç dil bilen bir neslin özlemi içinde olduklarını belirten Bulut, “Bu üniversitenin en önemli misyonlarından bir tanesi de en az üç dille mezun öğrenci yetiştirmektir. Uluslararası birçok fakülteyle bağlantılarımız var, Diller Okulu’ndaki öğrenciler buralarda derslere, stajlara katılabiliyorlar. Bütün fiziki, tarihsel ve doğa ortamına baktığınız zaman gerçekten çok kısa bir zamanda öğrencisiyle, kampüsüyle, üniversitemiz uluslararası bir hürriyete büründü, tabi birçok uluslararası üne sahip hocalarımız da var. Üniversitemiz, eğitimde, araştırmada, topluma ve İnsanlığa hizmette öncü bir üniversite olacaktır. Öğrenciler ve hocalarımızla yeni eğitim öğretim dönemine başlamış oluyoruz hayırlı olsun” diyerek sözlerini noktaladı.

Mütevelli Heyeti Başkanımız Prof. Dr. Ramazan Evren yaptığı konuşmasında, köklü bir eğitim geleneğine sahip İlim Yayma Vakfı tarafından kurulan üniversitemizin, Mehmet Akif azmi ve şefkatine; Sabahattin Zaim bilgeliğine sahip, erdemli ve lider gençler yetiştirme misyonuyla yola çıktıklarını belirtti.

Prof. Dr. Evren “Akademik projelerimizle bugün geldiğimiz nokta olarak uluslararası düzeyde ABD, Kanada, İngiltere, Avusturya, Ürdün, Mısır gibi ülkeler başta olmak üzere iyi üniversitelerden akademisyenler aramıza katıldı. Tarihi hinterlandımız olmak üzere 40’dan fazla farklı ülkeden 500’e yakın yabancı misafir öğrencimiz oldu” diyerek konuşmasının devamında öğrencilere seslenen Prof. Dr. Ramazan Evren “Sizler üniversitemizin kuruluş nedenisiniz. Bu hummalı çalışmalar sizleri, geçmişle geleceği birleştiren, yerel ile evrenseli harmanlayan, bilgi üreten, sorun çözen, strateji geliştiren, ezbere değil anlamaya dayalı, düşünmeye ve analize önem veren, sorgulayıcı, vatanına, milletine ve insanlığa faydalı erdemli, bireyler olarak yetiştirmek içindir. Kaydınızı yaptırdığınız ilk günden itibaren üyesi olduğunuz İZÜ ailesi ve takımındaki görev ve sorumluluklarınızı en iyi şekilde yerine getireceğinize inanıyor, bu kutlu yolculukta sizlere başarılar diliyorum” diyerek konuşmasını noktalandırdı.

“Sabahattin Zaim Hocamız Zarafet Sahibi Bir İnsandı”

Açılış töreninde konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin, “2016-2017 Eğitim Öğretim yılının hayırlarla, başarılarla, huzur ve sağlıkla geçmesini ümit ediyorum” dedi. Törene gelirken ‘İlim ve Zarafet Üssü’ mottosunu gördüğünü ifade eden Şahin, “Yine konuşmalarda üniversitenin en az üç yabancı dil öğrenme ve öğretme projesini duymuş oldum. Bir defa daha inandım ki evet burası Sabahattin Zaim Üniversitesi. Allah rahmet eylesin Sabahattin Zaim Hocamızı benden çok daha iyi tanıyanlar var aramızda ama ben de öğrencisi olma şerefine nail oldum. Gerçekten ilim ehli ama ondan öte zarafet sahibi bir insandı” diye konuştu.

Vasip Şahin üniversiteyi yeni kazanan öğrencilere, “Ne bulursanız okuyun, araştırın ama en çok da İstanbul’u okuyun. 8500 yıllık medeniyetin yaşadığı, yaşatıldığı bir kitaptır İstanbul” diyerek tavsiyelerde bulundu. Konuşmasını, içinde bulunduğumuz Diller Okulu’nun yapımında emeği geçen Yahya Kiğılı’ya teşekkür ederek sonlandırdı.

Açılış töreninden sonra katılımcılara plaket takdimi yapıldı. Ardından Diller Okulu’ndaki açılış dersi Prof. Dr. Ahmet Rumeli tarafından verildi.

 

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Bulut'un yaptığı konuşmanın tamamını görmek için lütfen tıklayınız.

Mütevelli Heyeti Başkanımız Prof. Dr. Ramazan Evren'in yaptığı konuşmanın tamamını görmek için lütfen tıklayınız.

 

Foto Galeri

6. Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleştirildi
6. Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleştirildi
6. Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleştirildi
6. Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleştirildi
6. Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleştirildi
6. Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleştirildi
6. Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleştirildi
6. Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleştirildi
6. Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleştirildi
6. Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleştirildi
6. Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleştirildi
6. Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleştirildi
6. Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleştirildi
6. Akademik Yıl Açılış Töreni Gerçekleştirildi

"Kent İçinde Bir Kampüs Üniversitesi"