Sıkça Sorulan Sorular


İZÜ, İlim Yayma Vakfı tarafından 2010 yılında kurulmuş bir vakıf üniversitesidir.
- Üniversitemiz, 2011-2012 Akademik yılında ilk öğrencilerini alarak eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamıştır.
- 2015 yılında 4 eğitim-öğretim yılını tamamlamış ve ilk mezunlarını vermiştir.
Üniversitemiz bünyesinde 8 fakülte, 31 lisans programı ve 2 enstitü bulunmaktadır.
Üniversitemizin Merkez Kampüsü Halkalı’dadır. Tüm lisans programlarında eğitim-öğretim faaliyetleri Halkalı Kampüsünde yapılmaktadır. Eyüp ve Fındıklı Yerleşkelerimiz ise lisansüstü eğitim ve Sürekli Eğitim Merkezi olarak faaliyet göstermektedir. İZÜ’de yüksekokul ve ön lisans programları bulunmamaktadır. Ayrıca; İslami İlimler lisans programı ile Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı öğrencilerinin eğitimleri, (her bir kur/sınıf için en az 20 öğrencinin talep etmesi halinde) Küçükçekmece-Halkalı Kampüsüne ilaveten, talep eden öğrenciler için Üsküdar-Altunizade yerleşkesinde de yapılabilecektir.
Hayır. Özel Yetenek sınavı ile öğrenci alımımız yoktur. 
Hayır, mümkün değil. Üniversitemizin tüm lisans programlarına öğrenci kabulü, ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme ile yapılmaktadır. Sadece yabancı uyruklu öğrenciler, farklı bir sistemle yerleştirilmektedirler.
Üniversitede verilen tam ve kısmi burslar karşılıksız olup, öğrencinin normal öğrenim süresince (4 yıl), not ortalaması veya ders geçme gibi başarı şartları aranmaksızın, disiplin cezası almadığı sürece devam eder ve varsa zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfını (1 yıl) kapsar. (Bakınız: Burs Yönetmeliği -Madde 14)
Velisi farklı meslek gruplarından olan adaylara özel bir indirim uygulaması söz konusu değildir. Ancak terör sonucu şehit düşen asker ve emniyet mensuplarının çocukları ile terör sonucu hayatını kaybeden diğer kamu mensuplarının çocuklarına bu durumlarını belgelemeleri şartı ile ödemesi gereken eğitim-öğretim ücreti üzerinden %50 oranında ilave indirim yapılır.
Öğrenim ücreti ve konukevi ücretleri, fiyat ve maliyet artışları dikkate alınarak her yıl Mütevelli Heyeti tarafından yeniden belirlenir.
ÖSYM Bursları öğretim dili Türkçe olan lisans programlarında 4 yıl; öğretim dili kısmen veya tamamen yabancı dil olan lisans programlarında ise 5 yıl geçerlidir.
Evet, aldığınız burs oranını artırabilirsiniz.
Programın ilgili yıldaki tüm derslerini almış ve bu derslerden asgari devam şartını yerine getirmiş olmak şartıyla ağırlıklı genel not ortalaması en az 3.40 ve üzeri olan ve kendi bölümündeki öğrenciler arasında ilk 5’e(beş) giren öğrenciler (Tam burslu olan öğrenciler hariç), izleyen akademik yılın öğrenim ücreti üzerinden %10 ile %100 arasında değişen oranlarda indirim alabilirler.
Evet. Kampüste çalışmak isteyen öğrenciler haftada 15 saatte kadar üniversite bünyesindeki Kurumsal İletişim ve Tanıtım, Kütüphane ve Dokümantasyon, Personel, Öğrenci İşleri, Sağlık Kültür ve Spor, Bilgi İşlem Daire Başkanlıkları gibi bazı birimlerde çalışmak için başvuru yapabilirler.
Hayır. Öğrenciler derslerin en az %70’ine devam etmek zorundadır. Hazırlık sınıfında derse devam zorunluluğu %85’tir. Ders programına göre değişmekle birlikte hafta içi 5 gün de ders olabilir. Bu nedenle öğrencilerin ders programına göre her gün okula gelmesi gerekebilir. Derse devam şartını yerine getirmeyen öğrenciler devamsızlıktan kalırlar ve o dersi tekrar almak ve başarmak zorundadırlar.
Kısmen yabancı dilde eğitim veya yabancı dilde eğitim veren lisans ve lisansüstü programına kayıt yaptıran ve yabancı dil hazırlık sınıfına devam etmesine rağmen hazırlık sınıfını iki yıl içinde başarı ile tamamlayamayan öğrencilerin programdan ilişiği kesilir. Hazırlık sınıfında başarısız olan programdan ilişiği kesilen lisans öğrencileri Üniversitemizde öğretim dili Türkçe olan eşdeğer bir programa kayıt yaptırabilirler. Ancak bu öğrenciler talep etmeleri durumunda Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından bir defaya mahsus olmak üzere kayıt yaptırdığı yıl itibariyle, öğrencinin üniversiteye giriş puanının, yerleştirileceği programa kayıt yaptırmak için aranan taban puanından düşük olmaması şartıyla öğretim dili Türkçe olan programlardan birine merkezi olarak yerleştirilebilirler.
Zorunlu hazırlık sınıfından muaf olabilmek için öğrenci İngilizce yeterliliğini belgelendirmek zorundadır. TOEFL, IBT 72, YDS 60 puan ve üzerinde bir skor muafiyet için yeterlidir. Başka bir üniversitenin İngilizce hazırlık sınıfını B2 seviyesine eşdeğer ve üzerinde bir seviyede bitirdiğini belgeleyen öğrenciler fakülte yönetim kurulu kararı ile zorunlu İngilizce hazırlık sınıfından muaf tutulabilirler.
Evet, Yenibosna, Sefaköy, Başakşehir, Kazlıçeşme, Bağcılardan Üniversitemize ve Üniversitemizden bu semtlere ( Sefaköy hariç) ring servislerimiz mevcuttur. Ring servisleri gün içerisinde 07:45 ile 21:15 arasında belirli aralıklarla hizmet vermektedir. Servis kalkış yerleri Yenibosna için Koçtaş önü, Sefaköy için E5 Metrobüs Sefaköy çıkışı, Başakşehir için Bilal Habeşi Camii önü, Kazlıçeşme için Türbe önü ve Bağcılar için ise meydan LC Waikiki mağazası önüdür. Ayrıntılı bilgi için http://www.izu.edu.tr/Assets/Content/File/_Universite/20161219_servisler.jpg
Kampüsteki kız yurdumuzun kapasitesi 281 kişilik, erkek yurdumuzun kapasitesi ise 299 kişiliktir. Ayrıca TÜRGEV'in Başakşehir'deki yurdunda 750 kişilik kız öğrenci kontenjanımız bulunmaktadır. Talebin daha fazla olması durumunda, kapasitemiz sınırlı olduğu için her öğrenciye kalacak yer sağlama sözü veremiyoruz.
Hayır. Öğrenim ücreti dışında bir harç ücretimiz yok.
Hayır. Vakıf üniversitesi öğrencileri Öğrenim Kredisi veya Başbakanlık Bursu alabilmektedirler.
Kariyer Merkezimiz, staj ofimiz, ilgili Bölüm Başkanlıklarımız ve Dekanlıklarımız öğrencilerimize bu konuda destek olmaktadır. Ama bu iş garantisi anlamına gelmemektedir.
• İZÜ, Başarıya Burs Sözü:
Tüm öğrencilerimiz tam veya kısmi bursludur. Ücretli kontenjanımız bulunmamaktadır.
• 3 Dil Projesi:
Üniversitemizin bütün öğrencileri İngilizce, Arapça, Osmanlıca, Rusça ve İspanyolca dil eğitimlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirler. Amacımız öğrencilerimizin geleneğin ve geleceğin dilleri olan en az üç dil ile mezun olmalarını sağlamak.
• Uluslararası Üniversite:
- 3+2 program ile isteyen tüm öğrencilerimiz, lisans eğitiminin ilk 3 yılını İZÜ’de tamamlayıp, iki yıllık eğitim için Mary Washington Üniversitesi’ne gidecek. 3+2 programını tamamlayan tüm öğrenciler, İZÜ’den lisans derecesi Mary Washington Üniversitesi’nden ise yüksek lisans derecesi ile mezun olacak. Öğrenciler, 5 yıllık eğitim sonunda Türkiye’den lisans, Amerika’dan yüksek lisans diploması edinecekler.
- Amerika, Avrupa, Uzak Doğu ve Orta Doğu’dan birçok üniversite ile yapılan ikili anlaşmalar.
- Erasmus, Farabi ve Mevlana Değişim Programları.
• Kent İçinde Bir Kampüs Üniversitesi:
İstanbul’un merkezi konumunda bulunan metrobüs, havaalanı, otogar, E-5 ve TEM otoyolları gibi önemli noktalara yakın 650 dönümlük büyük ve yeşil bir kampüsümüz bulunmaktadır.
• Çift anadal ve yandal programlarımız ücretsizdir.(Normal öğrenim süresi ve ilave bir yıl süreyle)
• Araştırma ve Proje Üniversitesi:
- Lisanstan fazla sayıda lisansüstü programımız var, araştırma üniversitesiyiz.
• Gerçek bir vakıf üniversitesiyiz. Kar amacı gütmüyoruz.
• İlim Yayma Vakfı ve Üniversite Mütevelli Heyetimizin eğitimdeki tecrübeleri ile üniversitenin gelişimine yön veriyoruz.
Detaylı bilgi için Üniversitemiz Çözüm Merkezi’ni arayınız: 444 97 98

"Kent İçinde Bir Kampüs Üniversitesi"