IZU Hakkında


Sevgili öğrenciler, geleceğinizi yapacağınız tercihler şekillendirir. Üniversiteler sizleri sadece meslek sahibi yapan okullar değil, bir dünya görüşü ve misyon kazandıran, hayatınızı ve kimliğinizi şekillendiren en önemli kurumlardır.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, mükemmel bir donanımla meslek sahibi olabilmenizin yanında, sizlere rehberlik ederek ülkeye ve dolayısıyla dünyaya faydalı projeler üreten birer birey olarak yetişmenizi sağlamak için tüm imkânlarını seferber ediyor. 

Asil Geçmişten Aydınlık Geleceğe

Üniversitemiz, kuruluş tarihi bakımından henüz "yeni" olsa da, dayandığı kültür, entelektüel birikim ve tecrübe açısından oldukça köklü bir kurumdur. Tarih ve kültürümüze sahip çıkan bir anlayışla, geleceği inşa edecek gençler yetiştiriyoruz. Amacımız, çalışma gösterdiği her alanda geçmişle geleceği birleştiren, mahalli ile uluslararasını harmanlayan, gelenekle modern arasında denge kurabilen insanları ülkemize kazandırmaktır. Asil geçmişimizden aydınlık geleceğe bu vasıflara sahip liderler ve bilim insanlarıyla ulaşacağız. 

Araştırmaya Odaklanan, İnsana Yatırım Yapan Bir Üniversiteyiz

“Bilgi”nin en önemli değer olduğu günümüzde, ülkemizin vizyonuna en büyük katkıyı araştırma geliştirmeye yatırım yapan üniversiteler sağlayacaktır. Öğrenci ve araştırma odaklı bir üniversite olarak insana ve istikbâle yatırım yapmaktayız. Geleceğin ihtiyaçlarına göre öğrencilerimizi dünya standartlarında bir yüksek eğitim ve öğretimle donatırken, öğretim elemanlarımıza alanlarıyla ilgili geniş bir araştırma altyapısı sunuyoruz.  Üniversitemizin asli görevi ve hedefi, bilgi birikimi oluşturmak ve üretilen değeri başta ülkemiz olmak üzere tüm dünya insanlığının hizmetine sunmaktır. Evrensel kriterlere göre seçilen akademik kadromuz ve en iyi şekilde donatılmış laboratuvar ve araştırma merkezlerimizle üniversitemiz, sadece iş gücü değil bilim insanı yetiştirmek amacıyla eğitim sistemini şekillendirmiştir. Öğrencilerimiz, bilgi üreten, sorun çözen, sorgulayan, analiz yapan bireyler olarak eğitilmekte ve geleceğe hazırlanmaktadır. İlim ve irfanı harmanlayan “güzel insanlar” yetiştirmeye devam etmekteyiz.   

Tüm Öğrencilerimize Yabancı Dil Öğrenme Fırsatı Sunuyoruz

İçinde bulunduğumuz bilgi çağı ve küreselleşen dünyada yabancı dil öğrenmek, yükseköğretim yapan ve kariyer oluşturmak isteyen gençlerimiz için büyük önem taşımaktadır. Geleceğin inşasında her alanda söz sahibi olacak gençler yetiştirme misyonuyla yola çıkan üniversitemiz, gençlerimizin en az iki yabancı dil öğrenerek mezun olmaları için her türlü imkânı sağlamaktadır. Tamamen ya da kısmen yabancı dilde eğitim yapan bölüm/programlarımızın dışında, Türkçe eğitim yapan bölümlerimizdeki öğrencilerimize de istekleri dahilinde ücretsiz yabancı dil eğitimi verilmektedir. Öğrencilerimizin kendi tercihleri doğrultusunda en az bir yabancı dili, buna ilaveten isteklilerin Osmanlıcayı da öğrenebilmeleri için ücretsiz İngilizce, Arapça, Çince, Rusça ve Osmanlıca dil kurslarımız mevcuttur. Her hangi bir dil kursuna sıfırdan başlayan bir öğrencimizin iki akademik yıl içerisinde, yabancı dil bilgilerini ileri düzeye taşıması mümkündür. Böylelikle, ülkemizin ve dünyanın geleceğini şekillendirmeye talip, istekli ve azimli öğrencilerimizin üniversitemizde geçirecekleri dört yıl içerisinde, istedikleri iki farklı yabancı dili öğrenebilmektedirler.

        Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.   

130 Yıllık Tarihi Kampüs

Sultan II. Bâyezid-i Velî Vakfı’na ait olan ve üniversitemize tahsis edilen Halkalı Merkez Kampüsümüz, tarihi dokusu ve sahip olduğu tabii güzellikleriyle İstanbul’da görülmeye değer mekânlardan biridir. Vakıf arazisi üzerinde, bundan yaklaşık 130 yıl önce bugünün üniversiteleri seviyesinde eğitim veren Halkalı Ziraat ve Baytar Mekteb-i Âlisi kurulmuştur. Bu okulun ilk mezunlarından biri de Milli şairimiz Mehmed Akif Ersoy’dur. Kurulduğunda zamanının en gelişmiş tarım ve veterinerlik eğitiminin verildiği bu kampüs, günümüzde tekrar öğrencilerin yetiştiği bir eğitim yuvasına dönüşmüş durumdadır.

         Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.   

Kampüsün Doğal Güzelliği

Kampüsümüzdeki tarihi binaların çevrelediği iç avlumuz görenleri etkilemektedir. Akif’in öğrencilik günlerini geçirdiği ve o dönemdeki eserlerini kaleme aldığı tarihi avlu, asırlık çınar ağaçlarıyla süslüdür. Tarih ve tabiatın iç içe geçtiği kampüs, yaklaşık 630 dönüm büyüklüğündedir. Onlarca dönümü meyve ağaçlarıyla kaplı olan kampüsümüzün doğal güzelliği korunmakta, yeni yapılaşma bu titizlikle devam etmektedir. Binlerce ağacımız tescillenmiş olup, bakım ve koruma çalışmaları hassasiyetle sürdürülmektedir. Spor ya da ulaşım amaçlı olarak kampüsümüze ait bisikletleri kullanan öğrencilerimiz, bu eşsiz mekânın güzelliklerini sonuna kadar yaşarlar.

Büyüyen Kampüsümüz

Kampüsümüzün, tarihi dokusuna uygun olarak projelendirilen ve inşası devam eden binalarımızla birlikte toplam kapalı alanı 180 dönüme ulaşacaktır. Kampüs içinde tamamı akıllı sınıf özelliklerine sahip derslikler, 3 konferans salonu, 6 laboratuvar (Fizik ve Elektronik Laboratuvarı, SAP Mobil Teknolojiler Laboratuvarı, Bilgisayar Laboratuvarı, Ar-Ge Laboratuvarı, Gıda Kimyası Laboratuvarı, Gıda Mikrobiyolojisi Laboratuvarı), 2 atölye ve bir okuma sınıfı mevcuttur. Öğrencilere üniversite hayatının tüm imtiyazını yaşatan kampüsümüzde, kafeteryalar, yemekhane, mescit, açık – kapalı spor salonları ve basketbol – voleybol – futbol sahaları bulunmaktadır. 

Üniversitemizin Sunduğu Diğer İmkânlar

  • Bölümler Arası Yatay Geçiş İmkânı

Doğru tercih daha kısa sürede hedefimize ulaşmak bakımından önemlidir. Ancak, gözden kaçırdığımız faktörler nedeniyle bazen ikinci bir şansa daha ihtiyacımız olabilir. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, meslek tercihinde belli kontenjanlar dâhilinde yatay geçiş sağlayarak öğrencilerine ikinci bir şans tanımaktadır.

  • Ücretsiz Yan Dal ve Çift Anadal İmkânı

 

Akademik başarı birçok konuda olduğu gibi, aynı anda iki farklı alanda diploma ya da sertifika alma şansını da sunuyor. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, akademik başarılarıyla yüksek performans gösterebileceğini ispatlayan öğrencilerine ücretsiz olarak ikinci bir diploma imkânı sağlamaktadır.

  • Öğrenci Değişim Programları

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, dünyanın önde gelen üniversiteleriyle yaptığı öğrenci değişim programları anlaşmalarıyla öğrencilerine hayat boyu hatırlayacakları sosyal ve akademik tecrübelerin kapısını aralamaktadır.

  • Danışmanlık Hizmeti

Sizi yönlendirenlerin sizi iyi tanımaları, yetenekleriniz, beklentileriniz, bilgi birikiminiz ve hedeflerinizle ilgili bilgi sahibi olmaları gerekir. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, öğrencilerini  hayata hazırlarken yanlarında  yer alacak danışmanlarla gelişimleri konusunda onları en kısa yoldan geleceğe hazırlamaktadır.

  • Mezuniyet Sonrası İstihdam

Öğrencilerimizin eğitimlerini tamamlama sürecinde, iş bulma imkânlarını artırmak amacıyla üniversitemiz bünyesinde Kariyer Merkezi kurulmuştur. İşveren firmalarla öğrencilerin belirli periyotlarla üniversite kampüsünde bir araya gelmeleri sağlanarak, öğrencilerin eğitimlerini bitirmelerine yakın iş bulmaları hususunda azami gayret gösterilmektedir.  

  • Ulaşım Kolaylığı

Şehrin gürültüsünden uzak ama şehir merkezine yakın, çevre yoluna ve hava alanına 5 km. mesafedeki Üniversitemize Metrobüs, İETT, Halk Otobüsleri ve 2015’ten itibaren Marmaray ile İstanbul’un her yerinden rahatça ulaşılabilmektedir.

"Kent İçinde Bir Kampüs Üniversitesi"