Başvuru İçin Gerekenler


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi 2017-2018 eğitim yılı lisans programlarına uluslararası öğrencilerin başvuruda sunması gerekli belgeler aşağıdaki gibidir. Başvuru internet üzerinden yapılır ve belgeler başvuru sistemine elektronik olarak yüklenir. 

 1. 1-Başvuru Formu (Online Başvuru apply.izu.edu.tr.)
 2. 2-Lise diploması veya liseden belirli bir tarihte mezun olduğunuzu belirten resmi bir yazı.
 3. 3-Pasaportunuzun kimlik bilgilerini gösteren ilk sayfasının fotokopisi.

Önemli Not: Gerekli tüm belgelerin Türkçe veya İngilizce olması gerekir. Aksi halde belgeler Türkçe veya İngilizce olarak tercüme edilmeli ve noter ya da Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilciliği tarafından onaylanmalıdır.

Önemli Not: Başvuruda sunulan tüm belgelerin orijinalleri, kayıt gününde teslim edilmelidir. Aksi takdirde başvurunuz geçersiz sayılacak ve kaydınız gerçekleştirilemeyecektir.

% 100 ve% 75 burs başvurusunda bulunanların aşağıdaki belgelerle birlikte ek belgeler sunmaları beklenir:

 • En az bir ulusal veya uluslararası kabul görmüş sınav sonucunu (ör: SAT, ACT, GCE, TQDK, KONKURS vs.)  başvurunuza eklemeniz zorunludur.
 • İstanbul Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı (İÜYÖS) sınav sonuç belgesi tavsiye edilir. Sınav sonuçlarının geçerlilik süresi 2 yıl ile sınırlıdır. Yani 2014 yılından önceki sınav sonuçları kabul edilmeyecektir.
  • YÖS (Uluslararası Öğrenci Seçme) sınav sonucu başvurularde değerlendirilir; ancak zorunlu değildir. Adayların üniversitemize başvurmadan önce YÖS'e hazırlanmasını ve katılmasını şiddetle tavsiye ederiz. Kabul Komisyonu YÖS sınav sonucunun bulunmadığı başvuruları değerlendirmekte güçlük yaşar. Adaylar YÖS sınav sonuçlarına göre sıralamaya tabi tutulmazlar veya elde etmeleri gereken bir taban puan yoktur. Kabul komisyonu YÖS sonucunu adayın başvurusunun bütünlüğü içinde değerlendirmesine dahil eder ve böylece bu sınav sonucu adayın öğrenim bursu başvurusu hakkında komisyonunun karar vermesine yardımcı olur. 
 • Adayın kendini tanıttığı, hedeflerini ortaya koyduğu ve neden İZÜ'yü tercih ettiğini anlatan, forma dahil olan kısa metnin haricinde bir niyet mektubu sunması gerekir.
 • Başvuru formu üzerinden temin edilecek 2 adet referans mektubu
 • Almış olduğunuz diğer eğitimlerin sertifikaları, katıldığınız konferans ve seminerlerin katılım belgeleri, dahil olduğunuz sosyal sorumluluk projeleri gibi belgelerle başvurunuzu destekleyebilirsiniz.
 • Varsa başvurduğunuz programın dili için yeterlilik belgesiyle de başvurunuzu destekleyeblirsiniz.

"Kent İçinde Bir Kampüs Üniversitesi"