Yaz Okulu 2014


I. Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Yaz Okulu
 
Merkezimiz, ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği çerçevesinde, İslam ekonomisi ve finansı konularında yapılan araştırmaları daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla 17-20 Haziran 2014 tarihleri arasında dört günlük bir I. Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Yaz Okulu düzenlemiştir.  
 
I. Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Yaz Okulu, Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), Borsa İstanbul (BIST), Durham İslam Ekonomisi ve Finansı Merkezi ve İslam Ülkeleri İstatistik Ekonomik Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezinin (SESRIC)  işbirliğiyle 17-20 Haziran 2014 tarihleri arasında İZÜ Halkalı Merkez Kampüsü’nde gerçekleştirildi.  
 
Yaz okulumuz İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut ve Durham Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Merkezi’nin Direktörü Dr. Mehmet Asutay’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Yaz okulumuzda değerli hocalarımız aşağıdaki başlıklı sunumlarıyla teoriyle pratiği bir araya getirerek katılımcıların bilgi ve tecrübelerine katkı sağlamışlardır. 
 
Konu Başlıkları
Osmanlı Finansal Sisteminde Para Vakıfları, Prof. Dr. Mehmet BULUT 
İslami Finansta Yenilikler, Prof. Dr. Humayon DAR
İslam Moral Ekonomisinin Temelleri ve İslami Finans, Prof. Dr. Mehmet ASUTAY
Finansta Risk Paylaşımı: İslami Finans Alternatifi, Dr. Zamir IQBAL
Uluslararası Finans ve Türevleri, Prof. Dr. Joseph FALZON
Sukuk: Yapılar ve Sorunlar, Prof. Dr. Habib AHMED
Özel Ticaret Finansmanı, Dr. Ahmet Şuayb GÜNDOĞDU
Finansal Piyasalarda İslami Enstrümanlar, Dr. Orhan ERDEM 
İslami Fonlar, Bilkis ISMAIL  

 

 
 
 
  
 

"Kent İçinde Bir Kampüs Üniversitesi"