IIEFC 2014


 I. Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansı, 2014
 
Merkezimiz, İngiltere Durham Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finans Merkezi, Türkiye Katılım Bankaları Birliği, İslam Ülkeleri İstatistik Ekonomik Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi ve Borsa İstanbul’un işbirliğiyle I. Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansı'nı 21 Haziran 2014 Cumartesi günü İZÜ Halkalı Merkez Kampüsü’nde düzenledi.
 
Konferansın amacı, İslam ekonomisi ve finansı konularında farkındalığı artırmak ve yapılan akademik çalışmaları daha geniş kitlelere duyurmak olarak belirlendi. Ulusal ve uluslararası 13 üniversiteden alanında uzman akademisyenlerin katılım gösterdiği I. Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansın konuşmacıları arasında, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, T.C. Merkez Bankası Meclis Üyesi Prof. Dr. Sabri Orman, Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu, İngiltere Durham Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finans Merkezi Direktörü Prof. Dr. Mehmet Asutay ve alanında uzman birçok akademisyen yer aldı.
 
İslami finansın istikrarlı büyümesinin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söyleyen Prof. Dr. Bulut, “Ülkemiz siyasi istikrarını ekonomisine yansıtarak, önce bölgemizde sonra da küresel anlamda önemli bir ekonomik güç haline geldi. Bu gücü büyütmek için, İslami finansı ve bu alandaki büyüme potansiyelini iyi kavramamız gerekiyor. Son yıllarda yaşadığı büyük krizlerden ötürü alternatif ürün ve hizmetler arayan küresel ekonomik sistemde, İslami finans önemli bir çözüm fırsatı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu alandaki büyümeyi takip eden değil şekillendiren bizler olmalıyız. Adını, ülkemizde İslami finans ve katılım bankaları alanında çok önemli çalışmalar yapan rahmetli Sabahattin Zaim hocamızdan alan bir üniversite olarak, bu alanda uluslararası çalışmalar yapıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.
 
I. Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansı’nın oturum başlıkları; 
·          İslam Ekonomisinin Kadim Kaynakları,
·          Osmanlı'da İslam Ekonomisi Uygulamaları: Para Vakıfları,
·          Günümüz İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulamaları,
·          İslam Ekonomisi ve Finansı Eğitimi olarak belirlenip tartışıldı.
 
 

"Kent İçinde Bir Kampüs Üniversitesi"