Yemen Dostluk ve Dayanışma Derneği ile Protokol İmzalandı


 

Bugün üniversitemizde Yemen Dostluk ve Dayanışma Derneği Yetkililerini ağırladık. Yemen’den gelen heyet ile Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Arif Ersoy arasında gerçekleşen toplantıda iki ülke arasındaki ilişkiler ve yeni geliştirilecek çalışmalar ele alındı. Görüşmeler sonrası Yemen Dostluk ve Dayanışma Derneği ile Üniversitemiz arasında protokol yapıldı.

Protokol toplantısına Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Arif Ersoy, Yemen Dostluk ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Yemen Adalet Bakanlığı Müsteşarı Dr. Abdulraqeb Abdullah Obad, Yemen Cumhuriyeti Parlamento Üyesi ve Hope İnvestment Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Alhadha katıldı.

Protokol sonrası Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Arif Ersoy; “Yemen Dostluk ve Dayanışma Derneği ile ortak bir protokol yaptık. Protokol dâhilinde Yemen’den gelen lisansüstü ve doktora öğrencilerine çeşitli imkânlar tanınacaktır. Yemen İslam coğrafyasının önemli bir parçasıdır ve tarihimizde Osmanlı Devleti ile Yemen Devleti arasında yoğun ilişkiler olmuştur. Batı emperyalist, sömürgeci devletlere karşı Osmanlı Devleti Yemen’i savunmuştur ve orada şehit düşmüşlerdir. Bugün Yemen sıkıntı içerisindedir ve inanıyoruz ki yemen bir an önce huzura kavuşacaktır. İstanbul neyse Yemen de bizim için odur. Bu konuda inanıyorum ki devletimiz ve milletimiz bu dar gününde Yemen’e yardımcı olacaktır. Yemen bu badireleri atlattıktan sora hızlıca gelişecektir. Çünkü Yemen Halkı büyük bir tarihe ve kültüre sahiptir. Burada yetişen öğrenciler bilgi sahibi oluyorlar, çalışıyorlar ve inşallah çalışmalarını bitirdikten sonra Yemen’e dönüp Yemen’in gelişmesine yardımcı olacaklardır. Bizim inancımıza göre Yemen ne kadar iyi olursa biz de o kadar mutlu oluruz. Dolayısıyla dernek yöneticilerini tebrik ediyoruz, başarılarının devamını diliyoruz. Şahıslarında bütün Yemen Halkını selamlıyoruz. Onlar bizim kardeşlerimizdir, biz Yemen’i Türkiye ile bütün olarak düşünüyoruz.” diye açıklamalarda bulundu.

Toplantı karşılıklı hediye takdimi ve fotoğraf çekimi ardından son buldu.

 

Foto Galeri

Yemen Dostluk ve Dayanışma Derneği İle Protokol İmzalandı
Yemen Dostluk ve Dayanışma Derneği İle Protokol İmzalandı
PAYLAŞ :

"Kent İçinde Bir Kampüs Üniversitesi"