izulogo

Rektörlük

Rektör, Prof. Dr. Mehmet Bulut

1970 yılında Çanakkale’de doğdu. İlk ve orta eğitimini Çanakkale’de, yüksek öğrenimini İzmir’de tamamladı. 1994-1996 yılları arasında Ankara ve İstanbul’da iki farklı üniversitede ayrı ayrı doktora derslerini bitirip “yeterlilik” sınavlarını da başarıyla tamamladıktan sonra “iktisat ve tarih” alanında çalışmayı planladığı konudan dolayı Hollanda’da doktora yapmaya karar verdi. İktisat tarihi alanında 1998 yılında Posthumus Enstitüsü’nden ikinci yüksek lisans ve 2000 yılında da Utrecht Üniversitesi’nden doktora derecelerini aldı. 2001 yılında yardımcı doçent, 2003’te Doçent ve 2008 yılında profesör oldu.

Araştırma Görevlisi olarak 1993 yılında başladığı akademik çalışma hayatına Başkent Üniversitesi’nde devam etti. İlgili üniversitede, öğretim üyeliği, iktisat bölüm başkanlığı, fakülte kurulu ve fakülte yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. 2011 yılında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kurucu Dekanı ve Rektör Yardımcısı oldu, 2012 yılında Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Üyeliği’ne atandı. Aynı yıl Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üyeliği'ne seçildi.

Ereğli Demir Çelik Fabrikaları A.Ş. (ERDEMİR), İskenderun Demir Çelik Fabrikaları A.Ş. (İSDEMİR), Sollac Ambalaj A.Ş., Erenko Mühendislik A.Ş. Erdemir Romanya A.Ş., Yarımca Porselen A.Ş. gibi kamu ve özel kurumlarda yönetim kurulu üyeliği; TTNET A.Ş. ve AVEA A.Ş. gibi şirketlerdeki denetim kurulu görevlerinde bulundu.

Uzun dönem (long term-longue durée) ekonomik kalkınma ve gelişme, ülkeler arası ekonomik farklılıkların nedenleri, performans karşılaştırmaları, uluslararası ekonomi politik, Osmanlı iktisat ve medeniyeti, Osmanlı-Avrupa-Atlantik ekonomik ilişkileri, iktisat tarihi, iktisadi düşünce, finans tarihi, kurumlar, islam ekonomisi ve finansı ile ilgili alanlarda çalışmaktadır.

İsveç/Dalarna, İngiltere/Cambridge ve Amerika Birleşik Devletleri/Harvard ve Princeton/IAS Üniversiteleri'nde araştırmalar ve akademik çalışmalar yaptı. Yurt içi ve yurt dışındaki yayınevlerinde İngilizce ve Türkçe kitapları yayınlandı. American Journal of Economics and Sociology (AJES-New York), Journal of Economic and Social History of Orient (JESHO-Leiden), Journal of European Economic History (JEEH-Roma), Middle Eastern Studies (MES-Londra) ve Journal for the Study of Religion and Ideologies gibi akademik dergilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda uluslararası yayın organında makaleleri yayınlandı. Akademik çalışmalarıyla ilgili uluslaraarası alanda ödüller kazandı. 2016 yılında Cambridge Analytica IF tarafından verilen Yüksek Öğretime Hizmet ödülüne layık görüldü. Yine aynı yıl Oxford Worldwide Press tarafından yayınlanan “Successful People in Turkey” alı eserde Türkiye’nin en başarılı insanları arasında yer aldı.

Bulgarca, Arapça, Felemenkçe ve İngilizce bilen, Adam Akademi Sosyal Bilimler Dergisi ile İslam Ekonomisi ve Finansı Dergisi’nin editörü, evli ve üç çocuk babası olan Dr. Bulut, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde ders vermeye devam etmektedir.

ibrahim güney

1957 yılında Bursa’da doğdu. 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünü bitirdi. 1985 yılında Uludağ Üniversitesi'nde araştırma görevlisi oldu. 1986 yılında yüksek lisansını, 1991 yılında doktora derecesini tamamladı. 2002 yılında Uludağ Üniversitesi’nde doçent oldu. 2008 yılında profesör kadrosuna atandı. 2007-2011 yılları arasında İstanbul Aydın Üniversitesi'nde çalıştı. 2012-2014 yılları arasında Bitlis Eren Üniversitesinde rektör yardımcısı olarak çalıştı. 2015 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nden emekli oldu. 2015-2017 yıllarında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'nde Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürüttü. 2017 yılında Eğitim Fakültesi dekan vekili görevine atandı. Halen İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevine devam etmektedir. Uygulamalı istatistik, istatistiksel analiz, çok değişkenli istatistik ve teorik istatistik ile ilgili yayınları bulunmaktadır.

Prof. Dr. İbrahim GÜNEY evli ve üç çocuk babasıdır.

Prof. Dr. Nasuh USLU1966 yılında İzmir'de doğdu.  İlk öğretimini İzmir’de, orta öğretimini Manisa’da tamamladı. 1988 yılında Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Milli Eğitim Bakanlığı yurtdışı öğrenim burslusu olarak gittiği İngiltere’de Birmingham Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde Yüksek Lisansını (1990), Durham Üniversitesi Orta Doğu Çalışmaları Merkezinde doktorasını (1994) tamamladı. 1995 yılında yardımcı doçent olarak Kırıkkale Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler bölümünde göreve başladı. Mart 2005’te doçentlik, Mayıs 2010’da profesörlük unvanlarını aldı. Kırıkkale Üniversitesi’nde 2009-2010 arasında dekan yardımcılığı, 2010-2011 arasında Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ve 2011-2014 arasında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı görevlerinde bulundu. Ocak 2015-Ağustos 2015 tarihleri arasında Polis Akademisi’nde çalıştıktan sonra Ağustos 2015’te geçtiği Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde Ekim 2016’dan Ocak 2018’e kadar Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Dekanlığını yaptı. Temel çalışma alanları Türk-Amerikan ilişkileri, Kıbrıs sorunu, Türk dış politikası, ABD dış politikası ve Orta Doğu çalışmalarıdır. Çok sayıda ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış makaleleri dışında Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanmış 3 kitabı ve Türkiye’de yayınlanmış 4 kitabı bulunmaktadır. İngilizceden Türkçeye yaptığı çok sayıda makale çevirisi dışında Uluslararası İlişkiler alanında 6 temel kitabı Türkçeye kazandırmıştır.