Deneme Erişimli Veri Tabanları


  eOsmanlıca dünya üzerinde dil eğitim hizmeti sağlayan uygulamalar incelenerek hazırlanan "şıklı ve gördüğünü yaz" tarzında testlerin olduğu oyun tadında Osmanlıca dil eğitim ve uygulamasıdır. eOsmanlıca dersleri öğrencilere kişisel geri bildirim ve alıştırmalar sunarak, onları sınıftaki eğitimlerinden en iyi şekilde yararlanmaya hazırlıyor. Gösterge panosu sayesinde öğretmenler tüm öğrencilerini artık tek bir yerden izleyebiliyorlar. 

eOsmanlıca uygulaması ile;
    

 •  Kişiye Özel Eğitim; eOsmanlıca için hazırlanmış olan derslerin her biri temel seviyeden başlayıp ileri seviyelere kadar gitmektedir. Kullanıcı kendi seviyesini tespit ederek ileri seviyedeki derslerin kilitlerini açabilir. Unutulmaması gereken asıl konu ise eğer öğrendiğiniz derse hakim değilseniz bir sonraki dersin kilidi asla açılmayacaktır. 
 • Özel İçerikli Kurslar; eOsmanlıca için özel olarak hazırladığımız derslerle 1000 kadar kelime, 85 ders konusu ile 900’ün üzerinde cümle öğretmekteyiz. Bunun yanı sıra yazı çeşitlerinden matbu eserlerde kullanılan nesih hattını, arşiv belgelerinde kullanılan rika hattı için kurslar hazırlamaktayız. Size uygun kursu seçerek eğitiminize en hızlı şekilde başlayabilirsiniz.
 • Sertifika Sahibi Olun;eOsmanlıca ile Osmanlı Türkçesine ve yazı çeşitlerine olan hakimiyetinizi derecelendirin. A1 seviyesinden başlayarak C2 seviyesine kadar hazırlanmış testlere doğru cevaplar vererek ücretsiz eOsmanlıca Dil Sertifikasına sahip olun. İsminize özel olarak düzenlediğimiz sertifikanın isterseniz çıktısını alabilirsiniz.
 • Akademik Ek Kaynaklar; Akademik alanda çalışma yapan akademisyenler için İmla Klavuzu ile Türkçeden Osmanlıca Online Çeviri programını geliştirdik. Aynı zamanda Çeviri sekmesinde kullanıcılar kategorilerine göre eklediğiniz metinlerin çevirilerini yaparak kendi gelişimine katkı sağladığı gibi çevrilmesini istediğiniz metnin tercümesine de ücretsiz ulaşabilirsiniz.
 • eOsmanlıca platformuna  https://www.eosmanlica.com/ adresinden ulaşabilir ekte bulunan resimlerden üyelik adımlarını öğrenebilirsiniz.
Kelimex platformu Türkçe veya Osmanlıca kelimelerin dil, tür, anlam ve etimolojik bilgisini sunan, aranan kelimeyi, benzerlerini ve türevlerini dijital kütüphanelerde bulan, aynı zamanda yıpranmadan, silinmeden dolayı okunamayan kelimeyi çözümleyen ve eski ölçü birimlerinin dönüştürülmesini sağlayan devasa sözlüktür. Kelimex'in içeriği ve diğer sözlüklerden farkı ile ilgili görseli ekte bulabilirsiniz.

Kelimex Uygulaması ile;

 • 450.000 kelime hücresinde Türkçe ve Osmanlıca kelimelerin anlamlarını ve imlalarını bulma
 • Kamus-i Türki, Kamusu'l-Muhit, Vankulu Lügatı, İsimler Sözlüğü, Tamlama ve Deyimler gibi sözlüklerde tarama yapabilme
 • Çözümleyici özelliği ile kelimelerin yıpranması, silinmesi veya okunamaması gibi durumlarda kelime çözümleyebilme   
 • Osmanlı zamanında kullanılan ağırlık, uzunluk, takvim v.b. hesaplama ve ölçümlerinin yapılması
 • Türkçeden osmanlıcaya veya osmanlıcadan türkçeye metin çevirme
→ Kelimex platformuna  http://kelimex.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Deneme erişimi bitiş tarihi 31 Aralık 2019

Kurumsal Üye girişi 1. adım

Kurumsal üye girişi 2. adım

Kelimex fark

HiperKitap; Hiperlink tarafından geliştirilmiş, akademisyenlerin ve öğrencilerin akademik bilgiye hızlı ve kolay erişebildikleri Türkiye’nin ilk ve tek Türkçe e-kitap veri tabanıdır. Türkçe içerikli "Türkiye'nin ilk çevrimiçi kütüphanesi" olan HiperKitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300’den fazla yayınevinin 18.000’den fazla e-kitabı bulunmaktadır. On binlerce e-kitabın yanı sıra HiperKitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir.
EBSCO EDS bünyesinde taranan veritabanları listesinde mevcuttur.

Hiperkitap Broşür 2018       Hiperkitap Konu Dağılımı       HiperKitap Detaylı Bilgi

Veritabanına erişmek için tıklayınız

Veritabanına EBSCO üzerinden erişmek için tıklayınız.

İdealonline Din Bilimleri Veri Tabanı bu alanda eğitim hizmeti veren araştırma merkezleri için yayınlara daha kolay erişim imkanı sunmaktadır. 

Din Bilimleri İçerik; 
1.000+ Tam Metin Din Bilimleri Alan Kitabı

Veri tabanına erişmek için tıklayınız.  Deneme erişimi bitiş tarihi 31 Aralık 2019


İdealonline Din Bilimleri Veri Tabanı

* İntihal.Net Türkiye'de yayın yapan dergilerin %90'ından fazlasını ve on binlerce basılı kitabı içerir.
* Kolay kullanımlı ara yüzü ile 3 adımda intihal tespiti yapabilirsiniz.
* Manipüle edilemeyen sonuç ekranı ve sonuç çıktısını karekod ile kolay doğrulama.
* Tamamen Türk mühendislerin emeğiyle oluşturulan intihal.net benzerlik tespit yazılımı sayesinde, MEB ders kitap incelemesinde yerli ve millî yazılım programı kullanmaktadır.

DENETLENEN İNTİHAL TÜRLERİ:

 • ÇOĞALTMA Başka birisinin çalışmasını direk alma ve kendi çalışması olarak gösterme.
 • KOPYALAMA Bir başka çalışmanın bir kısmını direk kopyalama ve kendi çalışmasına eklemek.
 • KOPYALA AMA DEĞİŞTİR Başka bir kaynaktan kopyaladığı yazıyı küçük değişiklikler ile kendi yazısına ekleme .
 • MOZAİK Birden fazla kaynaktan aldığı çalışmaları birleştirmek.
 • KENDİNİ İNTİHAL Daha önce yaptığı bir çalışmasından kopyalamadır.

Erişim için tıklayınız.

Deneme erişimi bitiş tarihi 31 Aralık 2019

Piri, arama odaklı kurumsal olarak özelleşmiş bir keşif aracıdır. Piri, akademisyenler, araştırmacılar ve öğrenciler için araştırılan konu hakkında birçok veri tabanını tarayarak sonuçları analiz eder ve listeler. Yapay zekâ destekli modern arama algoritmaları ile ilgili içerikleri bulmayı amaçlar. Kurumunuzun abone olduğu veri tabanları ile birlikte geniş açık erişim içeriği sayesinde kullanıcılarınız tüm ihtiyaçlarını karşılar ve kullanıcı dostu ekranları ile araştırmaya teşvik eder.

 • Piri Keşif Aracı sadece dijital veri tabanları ile değil kütüphane kataloğu ile de entegredir ve kütüphanedeki basılı yayınların da sonuçlarını gösterir.
 • Piri Keşif Aracı ile ilginizi çeken yayınları listenize ekleyip daha sonra tekrar görüntüleyebilir ve kendi çalışma alanınızı yaratabilirsiniz. Yararlandığınız yayınlara kolayca atıf verebilir, hızlıca paylaşabilirsiniz. 
 • Piri Keşif Aracı, YÖK Ulusal Tez Merkezi* ile birlikte binlerce yabancı üniversite de yayınlanmış yüksek lisans ve doktora tezlerini kapsar. Sadece tez arayabileceğiniz bir ekran sayesinde arama kelimesi ile bağlantılı tezlere kolayca erişebilirsiniz.
 • Piri, her geçen gün popülerliği artan video veri tabanlarını* kapsayan tek keşif aracıdır.

 • Piri Keşif Aracı;
     * 100 milyondan fazla akademik eser (makale-bildiri-tez vb.),
     * 110’dan fazla veri tabanının meta verisini,
     * 27’den fazla açık erişimli veri tabanını tam metinlerini,
     * 100’lerce Kurumsal Açık Arşivi (DSpace)’ in tam metinlerini,
     * Üniversitenize ait basılı yayınları kapsar.
Arama motorunu kullanmaya başlamak için tıklayınız.
Deneme erişimi bitiş tarihi 31 Aralık 2019

Piri